
Adam Cigánik a Dušan Krupa na mieste, kde našli zranených.
Veľký Grič tvoria viaceré skalnaté bralá, pod nimi sú svahy z odtrhnutých malých skál. Nedostupný a zložitý terén. Hoci sa začínalo stmievať, vydali sa za hlasmi. Po krátkom čase našli pod strmým skalným bralom zraneného muža a osemročného chlapca. „Muž bol v šoku a vôbec nám nevedel povedať, čo sa stalo. Pamätal si iba svoje meno, no nevedel, aký je deň a čo pod skalou robí. Chlapček si však pamätal, že spadli zo skaly,“ hovorí Peter Struhár, ktorý je horolezcom.
Jeho priatelia Adam Cigánik a Dušan Krupa nám ukazujú zložitý kamenistý terén, zarastený burinou a kríkmi. Muž s chlapcom, neskôr vysvitlo, že ide o strýka so synovcom, sa sem vybrali na vychádzku. V neznámom teréne zrejme zablúdili a skĺzli po strmom skalnom prahu.
Skala má v týchto miestach asi 15 metrov a tvorí zvláštny žľab. Pod ním sa nachádza jama, kde dvojica so psom spadla. Našťastie, z jamy sa podarilo zraneným dostať von a mohli volať o pomoc. Inak by ich chlapci nezačuli.
„Všade dookola bola samá krv, obaja boli vážne zranení. Mali sme pri sebe mobily, a tak sme vytočili 155. Tam nám však iba dali číslo na pohotovosť v Handlovej,“ hovoria o svojich peripetiách chlapci. Rozložili aj oheň, aby na blízkej lúke mohol zosadnúť vrtuľník záchrannej služby. Ten nakoniec ani nevzlietol, lebo vraj bola tma.
Chlapci sa o zranených postarali, ako najlepšie vedeli. Muža v šoku pozakrývali, lebo sa triasol od zimy.
Službukonajúca lekárka prišla po telefonáte so šoférom a sanitkou iba na miesto, kde sa s vozidlom dostali. Mala však obuté šľapky, a tak chlapcov vo veku 14 až 22 rokov požiadali, aby zranených zniesli k sanitke. Dali im nosidlá. „Urobili sme to, veď išlo o život. Vtedy sme vôbec nemysleli na to, že zachraňovať má niekto iný,“ hovoria. Dieťa vzali na ruky a jeden ho zniesol k sanitke. Tu ho už lekárka ošetrila a sanitka odviezla na ošetrenie.
Chlapec mal čiastočne oskalpovanú hlavu, strýko zlomeniny rúk na viacerých miestach. Posádka sanitky chlapcov neupozornila ani na to, ako s mužom manipulovať, ak by mal poškodenú chrbticu.
Niesli ho ťažko schodným horským terénom, kde má človek problém zorientovať sa aj cez deň. Mali iba dve baterky a v tmavom lese dokonca zablúdili. Išli im však oproti ďalší kamaráti, ktorí im ukázali správny smer.
Lekárka neskôr priznala, že záchranný systém zlyhal a chlapcom sa poďakovala.
KVETA FAJČÍKOVÁ
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK