BRATISLAVA – K obrazu Slovenska patria aj rozpadávajúce sa kaštiele, meštianske domy, kostoly s ošarpanými stenami, zanedbané parky. Ich obnova bude súčasťou predvolebnej kampane KDH. „Stačila by miliarda ročne v nasledujúcom volebnom období, a Slovensko by zasvietilo,“ hovorí poslanec hnutia František Mikloško.
Vlastníkov zrúcanín má podľa KDH podporiť štát spolu 4 miliardami. Ak bude hnutie vo vláde, chce to presadiť do jej programového vyhlásenia. Peniaze navrhuje vyčleniť zo sumy, ktorú Slovensko dostane z privatizácie Slovenských elektrární. Štát má z programu obnovy podporiť všetkých vlastníkov pamiatok – samosprávne kraje, obce, mestá, cirkev i súkromníkov.
Obnovu potrebuje ľudová architektúra, opustené a pustnúce kaštiele, kúpele a kúpeľné vily, drevená sakrálna architektúra, prícestné kaplnky, božie muky, pútnické miesta, kalvárie, synagógy.
Vynovené Slovensko by sa potom mohlo v spolupráci so susednými krajinami zapojiť do európskych kultúrnych trás, ako sú Cesty baroka, Cesty Keltov, Európske parky a záhrady, Stredoveké kláštory. Okrem existujúcej Gotickej či Vínnej cesty by mohlo cudzincom ponúknuť putovanie po úseku Limes Romanus, Jantárovej ceste, Európskej železnej ceste, vytvoriť trasy vedúce spišskými mestami, putovanie za gemerskými maliarskymi pokladmi, po drevených kostolíkoch na východnom Slovensku, po stopách Habsburgovcov a ďalšie. Pri príprave zoznamov KDH spolupracovalo s odborníkmi z ministerstva kultúry a Pamiatkového ústavu.
Obnova pamiatok by podľa Mikloška znížila nezamestnanosť, podporila cestovný ruch a rozvoj národnej kultúry. „U nás ešte stále pretrváva mylná predstava, že investície do opravy sú nenávratné, jednorazové,“ hovorí.
(mar)
Pamiatkari súhlasia
Pamiatkový ústav potvrdzuje, že stav pamiatok na Slovensku si vyžaduje oveľa viac peňazí, než koľko dostáva od štátu dnes. „Pamiatkový fond Slovenska k 1. januáru 2002 tvorilo 12 722 objektov, 30 103 hnuteľných pamiatok, 18 mestských pamiatkových rezervácií a 10 rezervácií ľudovej architektúry. 20 percent nehnuteľných objektov je narušených, takmer 6 percent v dezolátnom stave,“ hovorí riaditeľka Pamiatkového ústavu Katarína Kosová.
Fond Pro Slovakia ročne dostane žiadosti na pomoc pri obnove za pol miliardy korún, vlani mohol rozdeliť 20 miliónov.
Štát podporuje najmä pamiatky, ktoré vlastní. Vlani prispel 900 miliónmi. Pamiatky v inom vlastníctve mohli dostať len 27 miliónov. Mnohí vlastníci nemajú peniaze na obnovu vôbec, prípadne nemôžu zaplatiť kvalitnú pamiatkovú obnovu.
„Každá iniciatíva, ktorá by priniesla cielene viac peňazí pre obnovu pamiatkového fondu, je vítaná,“ hovorí Kosová.