Najmenej 40 percent úrody sóje v stredoindickom štáte Madhja Pradéš zničil oneskorený príchod monzúnových dažďov. V mnohých oblastiach zameraných na pestovanie sóje, ktoré závisia od monzúnových závlah, nespadli počas uplynulých dvoch až troch týždňov žiadne zrážky. Zatiaľ čo v juhoindickom štáte Kerala prišli monzúny načas – v júni, postup dažďov smerom na severozápad sa spomalil.
* Suchá v južných oblastiach Spojených štátov amerických trvajú už piaty rok. Úrady vyjadrili obavy, že hladina vody v nádržiach pozdĺž rieky Jadkin v Severnej Karolíne v polovici septembra vyschne. Voda v riekach by mohla klesnúť údajne až natoľko, že by sa stali nepoužiteľnými pre vodné elektrárne na jej brehoch. Sucho ohrozuje aj živobytie milióna ľudí sídliacich v povodí rieky Pee Dee v Južnej Karolíne.
Tropické cyklóny
Najmenej deväť ľudí bolo zranených počas vyčínania tajfúnu Halong, ktorý sa prehnal japonskou Okinawou. Neskôr sa presunul na okraj ostrova Honšú, ale už ako tropická búrka. Záplavy a silný vietor, ktorý sprevádzal rýchlo sa pohybujúci cyklón, prinútili tisíce Japoncov opustiť domovy.
* Tajfún Fengšen sa stal treťou búrkou, ktorá za posledné dva týždne ohrozila Marshallove ostrovy.
* Tropická búrka Arthur potrápila kanadské námorníctvo a tropická búrka Christina sa sformovala pri západnom Mexiku.
Monzúnové záplavy
Po niekoľkých týždňoch prudkých monzúnových dažďov sa stúpajúce rieky v Bangladéši vyliali z korýt a vyhnali z domovov 50-tisíc ľudí. Počas tohtoročnej monzúnovej sezóny postihli záplavy už takmer tretinu krajiny v deltách riek. Cez Bangladéš pretekajú mnohé rieky, z ktorých viaceré pramenia v pohorí Himalájí.
Umelé vlny na Žltej rieke
Čínski inžinieri ukončili projekt, v rámci ktorého poslali do dolného toku Žltej rieky „umelé vlny“. Snahou bolo zbaviť riečisko hromadiacich sa naplavenín. Pri experimente, ktorého cieľom bolo nájsť optimálny tlak potrebný na spláchnutie 25 miliónov ton naplavenín, nanesených v riečisku za mnoho rokov, otvorili stavidlá proti prúdu. Hrubšia vrstva naplaveniny spôsobuje totiž zvýšenú hladinu vody, ktorá vytvára vyšší tlak na protizáplavové bariéry chrániace osídlenia na dolnom toku Žltej rieky.
Zemetrasenia
Zemetrasenie o sile 6 stupňov Richterovej stupnice postihlo stredný Pakistan. Otrasy spôsobili pohyby domov a vyhnali vystrašených ľudí do ulíc. Nie sú známe žiadne veľké škody ani obete na životoch.
* Pohyby Zeme zaznamenali aj v severovýchodnom Iráne, v japonských mestách Tokio a Kjótó a na najjužnejších japonských ostrovoch.
Zima v Peru
V juhovýchodných oblastiach Peru zomrelo následkom krutého zimného počasia najmenej 59 ľudí. Prílev studeného vzduchu sprevádzali silné dažde a sneženie. Okolo 66-tisíc ľudí ostalo bez strechy nad hlavou. Na niektorých miestach napadalo meter snehu a teploty klesli na mínus 12 stupňov Celzia. Podľa odborníkov mohlo toto najchladnejšie počasie za posledných desať rokov zahubiť dvadsať percent alpák a lám žijúcich v tomto juhoamerickom štáte rozprestierajúcom sa v pohorí Ánd.
Seizmická činnosť na Islande
Známky nezvyčajnej geotermálnej a seizmickej činnosti zistili vedci pod ľadovcom Tungaarjokull na južnom Islande. Môže ísť vraj o príznaky veľkej erupcie s následnými rozsiahlymi záplavami. Podľa vedcov táto aktivita spôsobila dve hlboké prepadliny, známe ako kotly. Dr. Maytthew Roberts z Islandského meterologického úradu pre BBC povedal: „Väčší kotol sa prehĺbil a rozšíril. Myslíme si, že geotermálna aktivita spôsobila rýchle uvoľňovanie roztopenej vody spod ľadovca.“ V roku 1996 vyplavil podobný výbuch ľadovca ohromné množstvá ľadu a naplavenín do Atlantického oceánu, čo spôsobilo rozsiahle škody na mostoch, cestách a elektrickom vedení.
Kobylky v Pekingu
Po tom, ako sa teploty vyšplhali na 40 stupňov Celzia, napadli hlavné mesto Číny – Peking – roje kobyliek. Už v júni napadli kobylky v severnej Číne územie na rozlohe 29 miliónov hektárov, ale nepoškodili ornú pôdu. Profesor Žang Long z poľnohospodárskej univerzity v hlavnom meste Číny povedal: „Žijem v Pekingu vyše dvadsať rokov, ale toľko kobyliek som nikdy nevidel.“ Denník Guangdžou čitateľom pripomenul, že hmyz možno použiť na prípravu chutného a výživného jedla.
Autor: STEVE NEWMANThe Los Angeles Times Syndicate