
Škót Colin Montgomerie v prvom kole prestížneho 131. britského
otvoreného šampionátu
v Muirfielde v Škótsku.
FOTO - REUTERS
MODRA
* Výstavu Nadine príbehy poprednej slovenskej grafičky Nade Rappensbergerovej otvorili v modranskej Arias & Vanda Gallery. Expozícia predstavuje viac ako 70 litografických listov pochádzajúcich zo 60. až 90. rokov minulého storočia. Rozsahovo najväčší na výstave je cyklus Príbeh zo zámku, návštevníci uvidia aj listy z autorkiných cyklov Horúce leto, Hazardní hráči, Príbehy štiavnické či Ráno. Prezentácia potrvá do 28. augusta.
Naďa Rappensbergerová (1936) sa narodila v Kokave nad Rimavicou. V roku 1962 absolvovala štúdium na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení u Vincenta Hložníka.
V 60. rokoch sa zaradila k silnej umeleckej skupine, ktorá určovala vývoj výtvarného umenia nielen na Slovensku, ale ovplyvňovala aj vývoj v Európe. Venuje sa kresbe na kameň a v súčasnosti je podľa Mozových slov najvýznamnejšou a najobľúbenejšou litografkou na Slovensku.
BOJNICE
* Historizmus v umeleckom remesle je názov výstavy, ktorú sprístupnili pre návštevníkov v západnom krídle Bojnického zámku. Autorke výstavy, historičke tamojšieho múzea Kataríne Malečkovej sa na výstavu podarilo sústrediť stovky predmetov pochádzajúcich z obdobia historizmu, druhej polovice 19. storočia, ktorý sa vyznačoval návratom k starším výtvarným slohom. Medzi najvzácnejšie exponáty patria viaceré skrinkové hodiny s prvkami z obdobia gotiky a klasicizmu a takisto sklené poháre a vázy vyrobené v Benátkach podľa renesančných vzorov. Jemnosť zlatníckej práce reprezentujú vystavené príbory a kazeta s pomôckami na dámske ručné práce. Mimoriadne príťažlivé sú rôzne orientálne či antické výzdobné prvky, umelecky prepracované figurálne svietniky a petrolejové lampy. Zaujímavá je aj keramika, ktorá svoju ornamentálnu výzdobu čerpá z obdobia renesancie, baroka i rokoka. Okrem predmetov z vlastného depozitu, exponáty na výstavu poskytli aj múzeá z Bratislavy, Kežmarku, Levoče, Spišskej Novej Vsi, Košíc, Trenčína a Trnavy. Obdobie historizmu úzko súvisí so spoločenskými a technickým zmenami v druhej polovici 19. storočia. Šľachtu vystriedalo meštianstvo, v celej Európe začali prestavovať centrá miest, vznikali účelové stavby ako banky, divadlá, múzeá a tiež pavilóny k jednotlivým svetovým výstavám. Technická revolúcia poznamenala aj oblasť užitého umenia a umeleckého remesla. Vznik priemyslu a rozvoj dopravy viedol k nástupu hromadnej a strojovej výroby predmetov, ktoré sa kedysi robili ručne. Umelci a remeselníci preto nachádzali inšpiráciu v predchádzajúcich storočiach a zanechali po sebe obdivuhodné skvosty, konštatovala na vernisáži Malečková. Výstava potrvá do 30. septembra 2002.
BANSKÁ BYSTRICA
* Výstavu o problematike ľudských práv z pohľadu Amnesty International otvorili v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Prezentáciu dokumentov o úlohách a výsledkoch činnosti tejto medzinárodnej mimovládnej organizácie, ktorá vznikla v roku 1961, pripravila Registrovaná skupina AI v Banskej Bystrici. Vo viac ako 160 krajinách má AI v súčasnosti vyše jeden milión členov. Na Slovensku vznikla pred ôsmimi rokmi a eviduje približne 150 členov, prevažne študentov vysokých a stredných škôl. Sú zoskupení najmä v registrovaných pracovných skupinách v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach a v Prešove. Banskobystrická skupina sa grupuje prevažne z poslucháčov Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela. Ich snahou vo vlastnej krajine je zmena zákonov, ktoré sú v rozpore s medzinárodnou deklaráciou o ľudských právach. Vo vzťahu k zahraničiu sa orientujú na zbieranie petícií a písanie listov na obranu nespravodlivo väznených ľudí.
ČADCA
* Výber z tvorby je názov výstavy 88-ročného poľského sochára Eugeniusza Dodeka, ktorú sprístupnili v priestoroch Kysuckého múzea v Čadci. Výstava poľského autora, ktorého otec bol rodákom z kysuckej Turzovky, prezentuje diela z mramoru, keramiky, bronzu a dreva. Na Kysuciach sa rozhodol vystavovať na základe ponuky Slovenského inštitútu vo Varšave a aj vďaka veľvyslankyni Slovenskej republiky v Poľsku Magde Vášáryovej. Výstava potrvá do 10. septembra 2002.
BANSKÁ ŠTIAVNICA
* Tradičnú remeselnícku výrobu stredoslovenského regiónu dnes predstaví druhý ročník podujatia Nezabudnuté remeslá v Banskej Štiavnici. Štiavnické Námestie Sv. Trojice už od 10.00 h privíta výrobcov prútených košov, domáceho náradia a slamienok. Svoje stánky otvoria rezbári, hrnčiari, drotári, priadky. Návštevníci si pozrú ukážky maľby na sklo, tkania, výroby šperkov a miniatúr, či zdobenia medovníkov. Zaujímavý program sľubujú vystúpenia šermiarov a rekonštrukcia popravy. Remeselnícke trhy spestria až do 21.00 h vystúpenia country skupín. Ako spomienku na podujatie si záujemcovia môžu odniesť mince razené priamo na námestí. (tasr, sita)