BRATISLAVA – Slovensko malo len teoretické možnosti, ako zabrániť kurzovým rizikám pri privatizácii SPP. Výrazné oslabenie dolára oproti euru a korune sa podľa ekonómov nedalo v čase privatizácie predvídať. Dnes je jasné, že práve neočakávaný kurzový vývoj znížil výnos z predaja SPP o deväť miliárd korún. Predajná cena 2,7 miliardy dolárov nepredstavuje ako v čase predaja 130, ale „len“ 121 miliárd korún.
Jednou z teoretických možností bolo dohodnúť s investorom platbu v inej mene alebo kombinovaním dvoch mien. „Nemuselo sa staviť len na jednu menu, ale napríklad rozložiť platbu medzi euro a dolár,“ myslí si analytik Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor. „Je však pravda, že v plynárenstve sa platí dolármi,“ dodal.
Predstaviteľ Credit Suisse, ktorá bola v úlohe privatizačného poradcu vlády, však akúkoľvek inú než dolárovu platbu považuje za nemožnú. „Od začiatku sa táto transakcia pripravovala ako dolárová. Cena plynu sa určuje v dolároch a táto väzba znamená, že platby v odvetví sa uskutočňujú v dolároch. Ani investori neboli ochotní hovoriť o eure,“ vysvetlil SME Michal Šušák.
Obvyklým spôsobom zabezpečenia sa proti kurzovým stratám je takzvaný hedging. Pri ňom sa neželaný vývoj kurzu dolára dal vyrovnať obchodom, ktorým by si vláda zabezpečila možnosť predať dolár v budúcnosti drahšie, než by bol aktuálny kurz. Problémom však je malý slovenský trh. „Pri takomto objeme sa dolár nedá hedžovať do korún, pretože likvidita slovenského trhu je veľmi nízka,“ hovorí Šušák. Pripustil, že podobné zabezpečenie sa dalo pripraviť opčným obchodom. „S tým však boli spojené veľké náklady, nikto na to nemal autorizáciu a nepredpokladalo sa, že by to bolo nutné,“ dodal. Rovnaký názor má aj minister financií František Hajnovič: „Zabezpečenie predstavovalo určitý náklad. Myslím si, že treba zobrať do úvahy, že aj keď ide o kurzovú stratu vo výnose, máme aj dolárové dlhy, kde je kurzová strata naším ziskom. V oblasti kurzových ziskov a strát vedú všetky sofistikované riešenia k nulovej výhre.“
Privatizačný poradca vylúčil aj ďalšiu možnosť – dohodu s investormi, že budú oni znášať alebo sa podieľať na kurzových stratách. „To určite nie. Nepoznám taký privatizačný prípad,“ zdôraznil Šušák.
Hoci minister financií upozornil aj na výhody slabého dolára z hľadiska splácania štátneho dlhu, kurzovú stratu pri privatizačnej transakcii to nijako neovplyvní. „Teraz sa s tým už len ťažko dá niečo spraviť. Vhodné by bolo, keby centrálna banka držala doláre a uvoľňovala ich podľa potreby štátu,“ odporučil Ódor.
JURAJ JAVORSKÝ
Dolárov za SPP bude o niečo viac
Cena za 49 percent akcií SPP zatiaľ nie je definitívna. Predbežne dohodnutá suma 2,7 miliardy dolárov by mohla byť vyššia a bude záležať na hospodárení SPP od začiatku tohto roka. „Uzatvára sa audit k 30. júnu, onedlho budú známe jeho výsledky a konečná suma by sa mohla uzavrieť v auguste,“ povedal Michal Šušák z Credit Suisse. Pripustil, že vláda nakoniec získa o niečo viac, ako je predbežná dohoda s investormi, ale odmietol špekulovať o výške rozdielu.