BRATISLAVA – Sprehľadnenie a zverejnenie štátnych dotácií by v konečnom dôsledku znamenalo zníženie ich objemu a ušetrenie peňazí daňových poplatníkov. S týmto cieľom vypracovala kancelária podpredsedu vlády Ivana Mikloša informatívny materiál pre vládu, v ktorom odporúča – už budúcemu kabinetu – venovať štátnym dotáciám samostatný zákon alebo aspoň zásadnú zmenu zákona o rozpočtových pravidlách. „Súčasný model poskytovania dotácií je málo transparentný. Poskytovanie subvencií a dotácií sa riadi viacerými normami a internými predpismi, rozhodovanie majú v rukách rôzne orgány napriek tomu, že ide o desiatky miliárd korún,“ povedal denníku SME Ivan Mikloš.
Informatívny materiál navrhuje nové pravidlá. Na ich základe by sa dotácie mali poskytovať priamo zo štátneho rozpočtu bez sprostredkovateľskej úlohy rôznych inštitúcií. Dotáciu by nemohol získať dlžník štátu, sociálnej alebo zdravotnej poisťovne. Bez konkrétneho programu by sa dotácia nemala poskytnúť nikomu okrem príspevkových organizácií. Jedným z najdôležitejších opatrení by mal byť vznik dotačnej databázy pod gesciou rezortu financií, zverejnenej prostredníctvom internetu.
Miklošov materiál navrhuje priamo pomenovať nárokovateľné dotácie a ich poskytovateľov. Dokumentácia by mala obsahovať jasné pravidlá získania dotačných zdrojov, podmienky, ktoré musí žiadateľ spĺňať, informáciu o tom, kto rozhoduje o pridelení dotácie a informáciu o jej výške. Pri nárokovateľných dotáciách by mala byť konkrétne určená ich výška.
Navrhovaná zmena poskytovania prostriedkov peňazí štátneho rozpočtu bude zásadnou zmenou, a preto sme sa Mikloša spýtali, prečo s tým vláda prichádza na konci volebného obdobia. „Je to téma dôležitá a aktuálna, považoval by som za správne, keby vláda po voľbách v riešení tohto problému kontinuálne pokračovala,“ povedal vicepremiér Mikloš.
Politické strany, uchádzajúce sa o priazeň voličov v tomto roku, sa k dotáciám konkrétne zatiaľ nevyjadrovali. Strany, ktoré doteraz boli vo vláde, však svoje postoje prezentovali v praxi: súčasný model podporovali skôr ľavicové subjekty a HZDS, za razantnú zmenu systému dotácií sa postavili SDK, KDH, DS, SMK a OKS. Prípadný samostatný zákon o štátnych dotáciách sa môže do legislatívneho procesu dostať len v budúcom volebnom období. ATTILA LOVÁSZ