Derby je všade sviatkom turfu

Najprestížnejšími dostihmi v kariére anglických plnokrvníkov je derby, na ktorom môžu štartovať len trojročné kobyly a žrebce. Tento výkonnostný test, ktorý má aj prívlastok modrá stuha turfu (víťaz je tradične dekorovaný vavrínovým vencom s modrou stuhou


ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV


), sa prvý raz bežal v anglickom Epsome 4. mája 1780 a postupne ho prevzali aj v ostatných krajinách sveta (Francúzsko 1836, Austrália 1861, Írsko 1866, Rakúsko-Uhorsko 1868, Nemecko 1869, USA 1875, Taliansko 1884, Rusko 1886, Československo 1921, Japonsko 1932, Švajčiarsko 1981, Česká republika a Slovenská republika od roku 1993). Derby je všade sviatkom turfu, a to aj napriek tomu, že ho nevyhrá vždy favorit, ale aj preto, že sa počas týchto dostihov odohrajú nepredvídané veci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O názve rozhodla do vzduchu vyhodená minca

Začiatkom roku 1780 sa v Epsome zišli anglickí prominentní turfmani, aby rozhodli, ako pomenujú novozaložené spoločné dostihy pre trojročné kobyly a žrebce. Kandidáti na túto poctu boli dvaja - lord Edward Stanley z Derby a sir Bunbury. Džentlmeni sa dohodli, že o názve rozhodne do vzduchu vyhodená minca. Keď sa blýskala vo vzduchu, nedalo sa vylúčiť, že v budúcnosti svetový šport obohatí výraz „bunbury“. V takom prípade by potom futbaloví fanúšikovia chodili sledovať na Pasienky alebo na Tehelné pole „bratislavské bunbury“… Kovová minca však po dopade prisúdila nesmrteľnosť názvu derby!

Prekvapujúci víťaz 1. Kentucky Derby

Veľkým favoritom prvých dostihov o americkú „modrú stuhu“ (17. mája 1875) bol žrebec Chespeake, ktorý sa však na štarte omeškal, takže vedúcu pozíciu zaujal jeho stajňový druh Aristides. Keď sa blížil k cieľovej rovine, obzrel sa džokej Lewis dozadu a s prekvapením zistil, že súperi sa jeho koňovi z úctyhodnej vzdialenosti dívajú na zadok. Vtedy Aristidov majiteľ McGrath vyskočil na zábradlie a mávnutím dal Lewisovi pokyn, aby s Aristidom fujazdil do cieľa. To sa mu podarilo a za víťazstvo získal majiteľovi nielen 2850 dolárov, ale aj trvalé miesto v dostihových encyklopédiách.

SkryťVypnúť reklamu

Tridsaťsedem štartov na Donskom poli

Prvé dostihy o ruskú „modrú stuhu“ sa bežali pod Moskvou na Donskom poli o lukratívnu dotáciu 18 000 rubľov (1886) a mali kuriózny začiatok i koniec. Štartérovi sa totiž až na tridsiaty siedmy raz podarilo vypustiť na trať trinásť koní. Po prebehnutí cieľom ani hlavný rozhodca nedokázal určiť víťaza, a preto dekoroval dva kone Baroneta a Good Boya, ktoré odchoval popredný poľský chovateľ Ludwik Krasiński.

Smrť sufražetky pod konskými kopytami

Tragický priebeh malo slávne The Derby Stakes v anglickom Epsome 4. júna 1913. Veľkým favoritom bol žrebec Anmer v sedle s džokejom Herbertom Jonesom zo stajne kráľa Juraja V., ktorý aj skvele odštartoval a do zákruty zvanej Tattenham-Turn vcválal na vedúcej pozícii. Vtedy sa koňovi pod kopytá z davu divákov vrhla sufražetka Emily Davisonová, ktorú kôň kopytami zasiahol do hlavy a na mieste usmrtil. Aj Anmer síce padol na zem a džokej sa zo sedla katapultoval, ale nič sa im nestalo.

SkryťVypnúť reklamu

Smola džokejky Míly Hermansdorferovej

V roku 1969 bol veľkým favoritom 49. československého derby výborný žrebec Relief z napajedlianskeho chovu, ktorého stálou jazdkyňou bola džokejka Míla Hermansdoferová. Tá sa prípadným víťazstvom mohla zapísať do histórie svetového turfu ako jazdkyňa, ktorá sa na chrbte koňa doviezla po „modrú stuhu“. Týždeň pred derby na jedných provinčných dostihoch spadla z koňa, zlomila si nohu, a tak Reliefa musela prenechať skúsenému džokejovi Františkovi Hulešovi, ktorý žrebca na chrbte dopilotoval k ľahkému víťazstvu. O rok neskôr sa do dejín turfu zapísala džokejka Ina Schwarzkächelová, ktorá vyhrala Holandské derby. Míle Hermansdorferovej sa to podarilo až v roku 1971 s Crapomom, ale na svetový primát jej to už nestačilo.

SkryťVypnúť reklamu

JURAJ GRESSNER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu