BRATISLAVA – Atletická Zlatá liga (ZL) pokračuje dnes v Monte Carle štvrtým dielom. Mítingom Herculis v monackom kniežatstve sa končí prvá časť prestížnej celosvetovej sedemdielnej súťaže. Po majstrovstvách Európy v Mníchove (6. – 11. augusta) pokračuje seriál vrcholným predstavením 16. augusta v Zürichu, potom 30. augusta v Bruseli a 6. septembra v Berlíne. Na víťazný jackpot (50 kg zlata v hodnote asi pol milióna dolárov) majú ešte šancu Američanka Marion Jonesová (100 m), Mexičanka Ana Guevarová (400 m), Gail Deversová z USA (100 m prek.), marocký bežec na 1500 m alebo míľu Hicham El Guerrouj, prekážkar na 400 m Felix Sánchez z Dominikánskej republiky.
O rok iná Zlatá liga
Najmladší zlatoligový míting nateraz končí svoju históriu v tomto rangu. Medzinárodná asociácia atletických federácií uvažuje zúžiť počet podujatí najprestížnejšej kategórie zo sedem na päť (Zlatá liga napokon vznikla rozšírením bývalej Zlatej štvorky, v ktorej boli Oslo, Zürich, Brusel a Berlín). V novom pokračovaní seriálu viac než iste zostanú Paríž, Zürich, Brusel a Berlín. Nóri majú starosti s rekonštrukciou starého Bislettského štadióna i s financiami, Rimania zase s diváckym zázemím. Do popredia sa tlačí predovšetkým Londýn, doteraz jednotkový míting IAAF/Grand Prix (bude 23. augusta).
Kniežatstvo dostalo finále
Monte Carlo však nevyjde naprázdno. Monako bude najbližšie tri roky (2003 – 2005) dejiskom Svetového atletického finále, ktoré nahradí doterajšie finále Grand Prix. To bude v tomto roku 14. septembra v Paríži a dobrú východiskovú pozíciu štartovať v ňom má aj slovenský guliarsky rekordér Milan Haborák.
Rozlúčku so Zlatou ligou pripravili organizátori so zvýšeným rozpočtom na prize-money atlétom (poldruha milióna eur). Očakávať možno viacero vrcholov. Ak sa chce atlét podieľať na kuse z päťdesiatkilogramovej tehly zlata, musí vyhrať na všetkých siedmich mítingoch ZL.
Že to vôbec nie je ľahké, ukázal uplynulý piatok v Ríme. Prehry znamenajúce koniec zlatoligovým nádejam skúsili aj také hviezdy, akými sú britský trojskokan Jonathan Edwards či rumunská vytrvalkyňa Gabriela Szabóová.
Piati pokračujú v boji
Doterajší priebeh i momentálna forma dávajú tušiť pokračujúce zlaté ťaženie M. Jonesovej na stovke a Maročana Hichama El Guerrouja na 1500 m. Skvelú fazónu má i ďalšia americká superhviezda Deversová. Lenže na šprintérskych prekážkach človek nikdy nevie. Práve Deversová je najlepším príkladom. Vo svojej obľúbenej disciplíne sa nikdy nestala olympijskou víťazkou (aj na MS 2001 podľahla Kirklandovej), zvíťazila „len“ v hladkej stovke. Tam totiž nemá o čo zakopnúť.
Na 400 m prek. nastúpi proti Sánchezovi nielen Brit Rawlinson i mladý Poliak Plawgo. Na štvorstovke žien plánuje ohroziť Mexičanku Guevarovú Jamajčanka Fentonová. Bolo by dosť veľkým prekvapením, keby aj po Monaku zostala pätorka bez prehry.
Bucherova premiéra
Špeciálnu pozornosť budú pútať dve disciplíny, ktoré nemajú punc Zlatej ligy ani Grand Prix, Na osemstovke sa po zranení predstaví vlaňajší suverén roka (majster sveta i atlét sezóny) 25-ročný André Bucher. Hneď na úvod si zmeria sily s halovým majstrom sveta 2001, veľkou ruskou dvadsaťročnou nádejou Andrejom Borzakovským.
Ženská žŕdka sľubuje veľmi vážny útok na svetový rekord 31-ročnej Američanky Stacy Dragilovej 481 cm. Hoci v Monte Carle bude štartovať aj táto úradujúca majsterka sveta, o historický výkon sa asi skôr pokúsi mladá, 22-ročná Svetlana Feofanovová (na MS 2001 skončila horším počtom pokusov za Dragilovou). Moskovčanka utvorila v utorok v Štokholme európsky rekord 478 cm, výšku 482 cm zhadzovala takmer neviditeľne.
V tejto sezóne padli doteraz iba dva najlepšie výkony všetkých čias, oba v novej disciplíne na 3000 m prek. Najskôr v Miláne Poľka Baková (9:29,29 min), potom v Ostrave Bieloruska Turovová (9:21, 72).
PETER FUKATSCH