„Je skutočne nemorálne, aby v situácii, keď hrozí totálny kolaps televízie, mali takéto odstupné. Je to výsmech, šplechnutie do tváre všetkým zamestnancom,“ povedal prezident odborov Peter Tóth. Podľa neho sú členovia vedenia takými istými zamestnancami ako všetci ostatní a nemali by byť zvýhodňovaní. Vedenie si takto podľa neho chce zabezpečiť buď trvalé zotrvanie v STV, alebo kompenzáciu odchodu. Kritizoval aj výsledky práce vedenia za štyri roky.
Vedenie televízie krátko pred voľbami dosiahlo pri vyjednávaní s odbormi o novej kolektívnej zmluve 12-mesačné odstupné pre 15 pozícií na I. stupni riadenia a 10-mesačné pre 75 pozícií na II. stupni riadenia. Kolektívnu zmluvu podpísal Milan Materák a za odbory šéfka centrálnej odborovej organizácie v STV Gabriela Goliášová. „Postavili to tak, že ak oni (vedenie) nebudú mať individuálne zvýšené odstupné, nebudú mať zamestnanci zvýšené platy,“ obhajovala neskôr Goliášová.
Vyjednávanie o kolektívnej zmluve Tóth označil za vydieranie. „Postavili to len do roviny obchodu, jednoducho to vyhandlovali,“ hovorí. Odbory audiovizuálnych tvorcov do návrhu údajne nemohli vôbec zasiahnuť.
Zmluva bola podľa Tótha navyše podpísaná aj v rozpore so zákonmi. „Návrh sme videli až v deň vyjednávania, pričom nám ho mali dať 30 dní pred tým,“ vyhlásil. Odbory preto podali podnet na ministerstvo i na inšpektorát práce, aby vec prešetrili.
Medzi bežnými zamestnancami televízie vyvolala informácia o odstupnom najprv pohoršenie. Podľa nemenovanej pracovníčky STV však potom zamestnanci zistili, že aj oni získali zvýšenie odstupného z 5 na 6 mesiacov a 10-percentné zvýšenie platov, preto ostali väčšinou ticho. MIRKA HOROBOVÁ