Výsledky volieb môže významne ovplyvniť volebná účasť. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky agentúry Focus by k urnám prišlo necelých 70 percent občanov. Do parlamentu by sa dostali HZDS, Smer, SMK, SDKÚ, ANO, SNS a KDH.
Zatiaľ agentúry ešte nezaznamenali popularitu Gašparovičovho Hnutia za demokraciu. Sociológovia sú zatiaľ opatrní v predpovedaní popularity bývalých Mečiarových spolupracovníkov. Podľa sociológa Mariána Velšica potenciál HZD je obmedzený na voličov HZDS. Gašparovič môže stavať na vlastnej popularite v HZDS, ale tá je oveľa menšia ako Mečiarova. Do úvahy prichádzajú ešte nevoliči a nerozhodnutí. Tieto skupiny sa však usilujú osloviť aj iné strany.
Velšic pripustil, že by Gašparovič mohol prilákať aj nestabilných voličov ďalších konkurenčných strán. „Ale musel by ponúknuť nejakú víziu, prečo je lepší ako ANO alebo Smer. Tieto strany sa marketingovo rozbehli. Gašparovič má len sympatiu, ktorá je nezáväzná. To ešte neznamená, že by ho volili,“ myslí si Velšic.
Do poslednej chvíle sa diali zmeny na kandidátke HZDS, lebo piati ľudia prešli ku Gašparovičovi. Prvá päťdesiatka kandidátov sa však nezmenila. Šéf volebného tímu Peter Baco sa posunul na 59. miesto a na 60. miesto sa prepracovala poslankyňa Katarína Tóthová. Pôvodne nemala vôbec kandidovať. Na otázku, prečo vybrali práve ju, odpovedala: „Bola som jeden z najaktívnejších poslancov.“
Tóthová je presvedčená, že vstupu do parlamentu jej môžu pomôcť aj preferenčné hlasy žien, lebo presadila v parlamente zákon o náhradnom výživnom. Na odchod ku Gašparovičovmu HZD nepomyslela, lebo nie je „prezliekač kabátov“. (sp)