BRATISLAVA – Kurz eura sa na devízovom trhu už niekoľko dní pohybuje opäť v blízkosti hranice 45 korún, nad ktorú ho minulý mesiac nepustila Národná banka. Tentoraz zatiaľ zostáva bokom.
Návrat koruny na úrovne najslabšie za posledné tri roky má niekoľko príčin. Okrem vývoja verejných financií a zahraničného obchodu stúpa tlak na korunu v dôsledku blížiacich sa volieb, ale aj pre dopyt po lacnom dolári. Jeho kurz je po tom, čo dolár na svetových trhoch stratil prevahu nad jednotnou euromenou, najvýhodnejší od júna 2000.
Na devízovom trhu v týchto dňoch víťazia obavy. Postupu kurzu smerom vyššie dal tento týždeň zelenú aj riaditeľ oddelenia treasury v centrálnej banke František Szulényi. „V minulosti sme deklarovali, že súčasný kurz koruny voči referenčnej mene je pre nás primeraný, takže neplánujeme momentálne vstupovať na trh,“ povedal v utorok predstaviteľ NBS. Obchodníci sa preto intervencie neboja.
Podľa dílera Slovenskej sporiteľne Juraja Zabadala bude trend oslabovania koruny pokračovať aj v najbližších dňoch. „Záujem o devízy stále trvá. Nie je vylúčené, že trh bude testovať úroveň 45 korún za euro,“ myslí si Zabadal. „Ak však bude oslabovanie postupné, centrálna banka zrejme nezasiahne. Urobila by tak, až keď budú výkyvy kurzu prudké,“ priblížil díler nálady trhu.
Včera sa znehodnocovanie koruny zastavilo 15 halierov pod spomínanou hranicou. Hoci bol kurz len o niečo vyššie ako deň predtým, Szulényi pre SME nechcel komentovať, či sa pohľad národnej banky na pozíciu koruny zmenil. Zabadal predpokladá, že ak menu ovplyvňuje teraz hlavne česká koruna a dolár a slabšia mena zatiaľ neohrozuje infláciu, centrálna banka sa nepokúsi vývoj zvrátiť.
Euro sa včera udržalo na svetových trhoch nad hranicou jedného dolára. Americká mena je preto stále pre Slovákov o niečo lacnejšia ako euro – pred zatvorením domáceho trhu sa obchodovala po 44 korún a 60 halierov. (bro)