BRATISLAVA – Európska únia nie je spokojná s hospodárením štátu v podobe, akú predpokladá ministerstvo financií na budúci rok. Podľa východísk štátneho rozpočtu na rok 2003, ktoré včera schválila vláda, by mal štát vytvoriť schodok do výšky 3,5 percenta hrubého domáceho produktu. „Existujú tlaky z Európskej komisie, aby sme išli na nižšie číslo. Deficit nezahrňuje plnenie štátnych záruk ani náklady na reštrukturalizáciu bánk. Znamená to, že nemôžeme ísť vyššie,“ povedal minister financií František Hajnovič. Podľa neho je cieľom európskeho tlaku nižší – trojpercentný deficit.
Táto ambícia však naráža na problém nedostatku peňazí na takzvané vládne priority, medzi ktoré patrí napríklad výstavba diaľnic a bytov, poskytovanie dotácií či spolufinancovanie európskych podporných projektov. Nedostatok je výsledkom niekoľkých čerstvých sociálnych zákonov, ktoré odčerpajú oveľa väčšiu časť rozpočtu ako vlani. Minister si nemyslí, že by bola správna cesta jednoduchého vynechania vládnych priorít. „Ďalšie práce by mali byť vedené snahou zachovať rozpočet zmysluplný. Znamená to premietnuť aspoň niektoré z priorít, napriek všetkým problémom, ktoré sú v rozpočte,“ tvrdí Hajnovič.
Na strane príjmov vláda nemá veľa možností, ako problém riešiť. „Zaoberáme sa aj touto možnosťou. Je to aj o možnom zvýšení výnosov niektorých daní,“ povedal minister. Už pred časom však upozornil na možnosť „prehodnotenia“ tých sociálnych zákonov, ktoré sú zodpovedné za vysoký rast povinných výdavkov. „Nemáme ešte konkrétnu inventúru všetkých rozpočtových dopadov legislatívy, ktorá sa prijala na poslednej parlamentnej schôdzi,“ upozornil. Ďalšou prekážkou je neochota ministrov skresať výdavky. Podľa Hajnoviča mali počas medzirezortného pripomienkovania východísk štátneho rozpočtu výhrady, ktoré by ešte viac zaťažili pokladnicu. „Sumár výhrad by sa dal reprezentovať číslom 48 miliárd,“ zhodnotil minister a dodal, že úspory by sa dali nájsť napríklad v uplatňovaní zákonov o mzdách štátnych zamestnancov, v poskytovaní sociálnej pomoci alebo vo verejných službách. Nová – úspornejšia podoba rozpočtu by mala byť známa v septembri, dokedy ministerstvo financií vypracuje už jeho prvú – pracovnú verziu. Zákon o štátnom rozpočte však definitívne schváli až povolebný parlament.
JURAJ JAVORSKÝ