
Výmenné pobyty sú obľúbené u stredoškolákov aj vysokoškolákov.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Základné a stredné školy - cudzie jazyky sa dostali do základných škôl až od roku 1990 (okrem ruštiny), povinne od piateho ročníka, nepovinne od tretieho a niekde aj od prvého ročníka. Úroveň kvalifikovanosti výučby sa pohybuje od 58 do 70 percent, na stredných školách je to 86 percent. Najlepšie vás jazyk naučia na gymnáziách a v základných školách v Bratislavskom kraji. Pre kvalitnú výučbu treba absolvovať minimálne 3 hodiny jazyka týždenne.
Bilingválne gymnáziá - na týchto školách často pôsobia kvalifikovaní zahraniční lektori, ktorí vedia žiakov veľa naučiť. Záujem o tento typ školy býva veľký, počet hlásiacich sa žiakov zvyčajne šesť až desaťnásobne prekračuje plán prijatých. Štúdium na bilingválnom gymnáziu je päťročné, končí sa záverečnou maturitnou skúškou z cudzieho jazyka. Je bezplatné.
Jazykové školy - majú veľmi pestrú ponuku kurzov, ale aj rozdielne ceny. Ponúkajú krátkodobé aj dlhodobé kurzy, viac či menej intenzívne, pobyty v zahraničí spojené s výučbou cudzieho jazyka, prázdninové pobyty pre deti spojené s kurzom jazyka. Po ich absolvovaní a zložení skúšky môžete získať certifikát - nie každý však má hodnotu aj v zahraničí. Ceny za zahraničný kurz (vrátane ubytovania a stravy) sa pohybujú od desať- do osemdesiattisíc korún, v závislosti od dĺžky a intenzity kurzu.
Kurzy - môžu ich organizovať jazykové školy, súkromné spoločnosti alebo zahraničné organizácie. Domáce kurzy priamo v mieste bydliska vám šetria čas a nie sú ani také finančne náročné ako zahraničné. Cena za takýto kurz sa pohybuje od pať do desaťtisíc korún. Kurzy v zahraničí sú o niečo drahšie, ale naučíte sa na nich viac ako doma, zvlášť, ak v krajine, v ktorej kurz absolvujete, je domáci jazyk práve ten, ktorý sa učíte. Aj v rozhovoroch so zahraničnými študentmi máte možnosť priamo si overiť svoje znalosti a schopnosť komunikovať v jazyku. Ceny za jazykový kurz v zahraničí sú veľmi rozdielne, pohybujú sa od desať až do 150-tisíc korún, v závislosti od dĺžky kurzu a miesta pobytu.
Kurz v hladine alfa - ide o techniku rýchleho učenia, ktorou sa dá zvládnuť niekoľkonásobne väčšie množstvo učiva ako pri bežnom vzdelávaní. Na našom trhu sa tento typ kurzov objavil už v roku 1992, dnes patrí medzi obľúbené. Kurzy využívajú účinok hudby a prístroje pre mozgovú stimuláciu, ktoré naladzujú myseľ do stavov najvhodnejších na učenie. V cene kurzu je zahrnuté aj ubytovanie a strava ( Slovensko), pohybuje sa od štrnásť do sedemnásťtisíc korún. Tento kurz zatiaľ robia len dve firmy na Slovensku.
Európska škola korešpondenčných kurzov - je vhodná pre zaneprázdnených ľudí a samoukov. Škola vám pravidelne každý mesiac posiela poštou lekcie, ktoré pozostávajú z pracovného zošita a magnetofónovej pásky. Lektor vám na páske vysvetľuje učivo a vy po ňom opakujete výrazy a vety. EŠKK odporúča svojim žiakom učiť sa 15-20 minút denne, nie jednorazovo. Po naučení sa lekcie vypracujete domácu úlohu k preberanému učivu, ktorú vám v škole opravia a pošlú naspäť. Nevýhoda kurzu je v tom, že s lektorom nie ste v priamom kontakte, len opakujete vety z pásky, a preto sa ťažšie naučíte správnu výslovnosť a komunikáciu. Jedna lekcia stojí okolo 500 korún, kurz trvá rok.
Dovolenka v zahraničí - aj dovolenka je jedným zo spôsobov, ktorým sa môžete naučiť rozprávať v cudzom jazyku, zvlášť ak pri sebe nemáte prekladateľa alebo sprievodcu. S pomocou dobrého slovníka a trochou odvahy sa v priebehu dvoch týždňov môžete naučiť základné vety a frázy bez akéhokoľvek lektora. Ak ste predtým navštevovali kurz jazyka, zahraničná dovolenka zlepší vašu komunikáciu a naučí vás takmer toľko, ako niekoľkotýždňový kurz doma.
Výmenné pobyty - sú vhodné pre stredoškolských a vysokoškolských študentov. Pomocou priateľských kontaktov a výmen sa naučia nielen komunikácii, ale spoznajú aj kultúru a život v zahraničí.
Au-pair - pomerne častý spôsob, ako sa dostať do zahraničia a naučiť sa trochu jazyk, obľúbený najmä u vysokoškolských študentiek. Pobyt v rodine v zahraničí (najčastejšie to býva Anglicko) si môže študentka zorganizovať sama, čo je ale trochu riskantný spôsob, alebo cez zahraničnú, prípadne domácu agentúru. Slovenské agentúry bývajú o niečo drahšie, lebo musíte zaplatiť aj províziu za sprostredkovanie (1500 - 2000 korún). Priemerný zárobok au-pair sa pohybuje okolo 50 libier týždenne, strava a ubytovanie sú bezplatné.
Súkromné doučovanie - vhodné pre zaneprázdnených ľudí, ktorí nemajú čas dochádzať a sú radšej, ak ich lektor navštívi doma. Kvalita kurzu závisí najmä od kvalifikovanosti a schopnosti lektora dobre učiť. Cena za súkromné doučovanie sa vo väčších mestách pohybuje od sto do dvestopäťdesiat korún za 60 minút vyučovania.
SOŇA REBROVÁ