
Zdroj: BCPB + archív Graf: SME
„V tejto chvíli nie. Podiel, ktorý fond vlastní, by nejako zásadne nezmenil naše postavenie v spoločnosti. Nie sme preto presvedčení, že peniaze, ktoré by sme vynaložili na kúpu týchto akcií, by boli použité najefektívnejšie,“ povedal Maroš Sýkora z J&T. Vylúčil, že by sa konzorcium na svojom zdržanlivom prístupe dohodlo so štátom alebo s U.S. Steel, ktorý má o akcie už dlhší čas záujem.
FNM sa niekoľko týždňov snaží vláde predložiť návrh predaja svojich 16 percent VSŽ americkému investorovi bez verejnej súťaže. Zatiaľ bol však tento bod vždy stiahnutý z programu rokovania. Dnes zasadá vláda naposledy pred prázdninami a predaj zvyšného podielu štátu vo VSŽ na programe nemá.
Dôvodom doterajšieho sťahovania návrhu z rokovania vlády boli neskončené rokovania so zástupcami United States Steel Corporation o cene za šestnásťpercentný balík akcií. Predbežný návrh hovorí o 433 miliónoch korún, čo je v prepočte 160 korún za akciu. Pri podobnej cene získalo pred vyše polrokom 22-percentný balík akcií konzorcium J&T, Istrokapitálu a Penty.
V týchto dňoch sa akcie VSŽ na burze predávajú približne po dvesto korún.
„Cena na slovenskej burze nie je v žiadnom prípade smerodajná. Problém je v likvidite trhu. Je rozdiel predávať desať alebo dva a pol milióna akcií. Pri takom veľkom objeme cena určite nepresiahne dvesto korún,“ predpovedá jeden z maklérov.
FNM čaká s predajom na vyjadrenie vlády. Materiál by sa mal na rokovací stôl ministrov dostať až v auguste. Podľa šéfa FNM Jozefa Kojdu sa dovtedy určite nebude s akciami nakladať.
Dnes je najväčším akcionárom VSŽ konzorcium J&T, Istrokapitálu a Penty, ktoré ovláda okolo 28 percent akcií. V tesnom závese nasleduje U.S. Steel s vyše 24-percentným podielom. Medzi významných akcionárov patria aj FNM (16 %) a Bank Austria (10 %).
TOMÁŠ VELECKÝ