Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej najnovšej správe uvádza, že vzostup cien sa sústredí predovšetkým na mäsové a mliečne produkty, v menšej miere aj na obilniny. Reálne, o infláciu upravené ceny sa však v danom období zmenia len minimálne, hoci dlhodobý trend naznačuje pokles. OECD pritom neberie do úvahy nový americký zákon o zvýšení poľnohospodárskych dotácií ani nové návrhy reformy Jednotnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie (CAP). Podľa jej údajov podpora je najvyššia v prípade mlieka, cukru a ryže, pričom 80 percent celkových poľnohospodárskych dotácií zabezpečuje EÚ, USA a Japonsko.
Uvoľnením dodatočných dotácií vo forme ročných núdzových platieb od roku 1996 sa podiel USA na podpore zvyšoval. Vlády členských krajín EÚ zas diskutujú o ukončení dotácií spojených s produkciou a presunom väčšej časti peňazí do rozvoja vidieka. Napriek tomu OECD neočakáva definitívne rozhodnutie skôr než na budúci rok.
OECD odhaduje, že úroda sa do roka 2007 podstatne zvýši, pričom najväčší rast zaznamenajú krajiny mimo organizácie. Poľnohospodárska produkcia sa však bude zvyšovať aj v rámci OECD.
Celosvetové zásoby obilnín zostanú na súčasnej nízkej úrovni a správa predpovedá ich pokles o jedno percento oproti úrovni z roku 2001. Vývoz komodít, napríklad obilnín a olejnatých semien, z OECD bude v strednodobom horizonte rásť, no z dlhodobého hľadiska bude čeliť silnejšej konkurencii z krajín mimo organizácie, hlavne z Brazílie a Argentíny. (sita)