Zmenu na čele tejto najväčšej európskej telekomunikačnej spoločnosti inicioval spolkový kancelár Gerhard Schröder. Zasadanie dozornej rady malo podľa agentúry Reuters dramatický priebeh.
Spolková vláda, ktorá je so 43 percentami najväčším akcionárom spoločnosti 53-ročného Sommera tvrdo kritizovala za jeho príliš ambiciózne plány. Sommer počas svojho dvojročného akvizičného ťaženia zvýšil dlhy spoločnosti na 67 miliárd eur.
Premietlo sa to aj do kurzu akcií. Oproti roku 2000, keď predstavoval 105 eur, sa ku koncu minulého mesiaca prepadol až o 90 percent na 8,14 eura.
Za Sommera sa včera postavili zamestnanci spoločnosti. Približne tri stovky ich nasadli do autobusov, opustili sídlo Deutsche Telekom v Bonne a križovali krajinu, aby demonštrovali podporu Sommerovi. „Väčšina z nás je za Sommerom. Nie je to vhodná výmena,“ povedal Frank Klann, zamestnanec, ktorý vlastní akcie spoločnosti. „Samozrejme, že som znepokojený,“ povedal na margo prepadu ich kurzu. „Ale vlastním aj iné akcie a nebudeme predstierať, že to nie sú všetko ničomníci.“
Zamestnanci považujú Sommerovu výmenu za politické zasahovanie do chodu spoločnosti. Gerd Tenzer, ktorého vláda presadzuje, je sociálnym demokratom. Kritici pritom otvorene hovoria, že vláda sociálnych demokratov si robí chute na „miesta pre svojich ľudí“. Voľby v Nemecku budú totiž už o dva mesiace.
Podľa zdroja blízkeho dozornej rade ani ľudia, ktorí obvykle podporujú kroky vlády, nie sú Tenzerom príliš nadšení.
Akcie Deutsche Telekom sa v pondelok opäť prepadli o pätnásť percent, keď investori dali najavo odpor proti snahe nájsť „vhodnejšieho externého“ kandidáta. Ten sa má podľa vlády popasovať so zadlženým telekomunikačným gigantom a dostať ho opäť do zisku. Trh však už včera mierne - o šyri percentá - posunul kurz akcií nahor. Nálada na trhu však zostáva ponurá.
TOMÁŠ KURTANSKÝ