
Viera Krúpová (sprava), Jozef Mračna, Milan Materák a Milena Rážová patria medzi ľudí z prvého stupňa riadenia v STV. V prípade, že by svoje pozície museli opustiť, už dnes majú isté 12-mesačné odstupné.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Jednou z najlabilnejších pozícií na Slovensku je pozícia ústredného riaditeľa Slovenskej televízie. Od roku 1991 sa na tomto poste vystriedalo jedenásť ľudí.
Podľa zákona riaditeľa verejnoprávnej televízie volí a odvoláva parlament. Povolebná zmena politickej garnitúry teda takmer tradične prináša aj zmenu riaditeľa televízie a celého vedenia. Súčasné vedenie STV sa pred zmenou politickej elity poistilo. Vysokým odstupným, pre ktoré sa v Česku vžil výraz „zlatý padák“.
Výhodná zmluva
Koncom júna vypršala v Slovenskej televízii stará kolektívna zmluva medzi vedením STV a odbormi, ktorá upravovala okrem iného aj odstupné. Na rozdiel od predchádzajúcej zmluvy si vedenie (asi 90 manažérskych pozícií na prvom a druhom stupni riadenia) presadilo k celoplošnému šesťmesačnému odstupnému navyše aj individuálne. Prvý stupeň riadenia (okolo 15 pozícií) má ďalšie individuálne odstupné vo výške ďalšieho 6-násobku priemerného mesačného zárobku, to znamená spolu 12-násobok. Druhý stupeň riadenia (okolo 75 pozícií) má individuálne 4-mesačné odstupné, to znamená spolu 10- násobok priemerného zárobku.
Odborári súhlasili
Odstupné je súčasťou kolektívnej zmluvy, o ktorej na konci júna vyjednávalo vedenie s odbormi. Odborári s individuálnym odstupným pre vedenie nakoniec súhlasili.
Zmluvu už podpísal ústredný riaditeľ, predsedníčka odborov STV Gabriela Goliášová, riaditeľ Banskobystrického štúdia. Chýba už len podpis riaditeľa v Košiciach, kde je zmluva v súčasnosti a po jeho podpise bude právoplatná.
„Výsledná zmluva je výsledkom kompromisu,“ hovorí Goliášová. Na otázku, prečo to odbory odsúhlasili, odpovedala: „Postavili to tak, že ak oni nebudú mať individuálne zvýšené odstupné, nebudú mať zamestnanci zvýšené platy.“ Od 1. 7. sa totiž väčšine zamestnancov STV zvýšil plat o 10 percent a vedúci pracovníci s výnimkou manažérov získali príplatky za riadenie. „Okrem iného sme získali zvýšené odstupné pre všetkých zamestnancov z 5 na 6 mesiacov a aj ďalšie zvýšenie odstupného podľa odpracovaných rokov a v súvislosti s odchodom do dôchodku,“ povedala Goliášová.
Odstupné možno využiť nielen pri prepustení z televízie, ale aj pri zmene organizačnej štruktúry. Stačí, ak sa pozmení pozícia, a zamestnanec má nárok na odstupné.
Kolabujúca STV
Zlá finančná situácia STV je známa. Koncesionárske poplatky, pravidelný príspevok zo štátneho rozpočtu a príjmy z reklamy na zabezpečenie chodu televízie nestačia. Koncom mája boli dlhy STV 1,2 miliardy korún.
Vlani vláda za STV zaplatila Slovenským telekomunikáciám prostredníctvom Fondu národného majetku 565,6 milióna. Aj tento rok v júni vláda odsúhlasila jednorazové oddlženie STV voči Slovenským telekomunikáciám. Približne v rovnakom čase odcestoval ústredný riaditeľ Materák spolu s delegáciou na služobnú cestu do Číny.
Nedávno denník SME informoval o tom, že sa vedenie STV neodvolalo proti rozsudku súdu v prípade kauzy zmluva STV so Štúdiom Beta z Kubišových čias. Milan Sedláček zo Štúdia Beta sa chystá vymáhať od STV stomiliónové sumy. Materák to vysvetlil neochotou zákonodarcov STV pomôcť.