
FOTO - AUTOR
Dorastá do 5,5 - 7,5 cm dĺžky a jej hmotnosť sa pohybuje od 4,5 do 6 gramov, takže ju udrží aj hrubšie steblo trávy. Chvost dlhý 5 - 7 cm zo 120 až 150 zrohovatených obrúčok. Osrstené uši len nepatrne vyčnievajú z hlavovej časti. Zadné nohy sú o niečo väčšie ako predné. Celkovým výzorom patrí k najkrajším a najmilším predstaviteľom myšových hlodavcov.
Myška drobná sa vyskytuje aj u nás vo voľnej prírode. Zdržuje sa prevažne v rovinatej prírode, rada vyhľadáva močaristé oblasti s bohatými krovinami, okraje rybníkov a jazier, brehy potokov a riek. Uprednostňuje vysokú, hustú vegetáciu, v ktorej môže nájsť potravu a úkryt. V húštinách alebo v obilnom poraste si uvije zo stebiel guľaté hniezdo. V zime nachádza úkryt väčšinou v zemi pod trsmi tráv. Jej brloh má dva otvory, takže pri nebezpečenstve jeden z nich poslúži na únik pred nepriateľom.
Neškodná súčasť prírody
Rozmnožuje sa od marca do septembra, keď má dva až tri vrhy po 5 až 7 mláďat. Tie sa už po troch týždňoch osamostatňujú a po ďalších troch týždňoch sú pohlavne dospelé. Myšky sa živia drobnými semienkami až po veľkosť zrna, čerstvými rastlinnými výhonkami a príležitostne aj hmyzom. V podstate by sme ich mohli hodnotiť ako zvieratká, ktoré nie sú škodné, ale ani užitočné. V každom prípade ide o peknú ozdobu našej prírody, preto ak sa s týmto druhom stretneme, nechajme ho na pokoji a nezabíjajme ho!
Určite sa nemôže stať, že by sme si ju pomýlili s jej väčšími, škodlivými príbuznými, keď už nie podľa gramáže, tak podľa sfarbenia chlpov. Myška drobná je hnedá, v mladosti tmavšie sfarbená, v neskoršom veku jej chĺpky dostávajú tehlovohnedý nádych a bruško ostáva špinavožltkastobiele.
Nenáročná v domácom chove
Je veľmi čiperná a pohyblivá, aktívna, na rozdiel od svojich príbuzných práve počas dňa. Preto nie je div, že ju často stretávame aj v domácich chovoch. Vzhľadom na to, že nie je náročná na priestor ani potravu, chová sa zvyčajne vo väčšej početnosti, čím získava chov na dekoratívnosti.
Zložením podávanej potravy môžeme sčasti odstrániť jej typický myší zápach, ktorý evidujeme najmä pri nedostatočnej hygiene chovu. Myška uliahnutá v zajatí je automaticky krotká, pokojná, nesnaží sa utiecť. Rady sa s ňou hrajú deti, berú si ju aj von, kde sa chcú s ňou popýšiť pred rovesníkmi.
Preto nie je od veci, aby sme podporili jej domáci chov aj u školáka, keď nás o ňu požiada. Napokon starostlivosť o nenáročného tvora je dobrou výchovnou metódou a môže byť aj prípravou na neskorší chov náročnejších väčších zvierat. Trošku viac práce a starostí nám pribudne, keď párik príde do reprodukcie, ale aj to sa dá zvládnuť. (mm)