
Postupné zasýpanie dna kameňmi. Vodu plníme tiež postupne. Napustená voda natiahne fóliu. Po zachytení okrajov fóliu orežeme.

Po čase môžeme do hotového jazierka vpustiť aj okrasné rybičky.

FOTO SME - ĽUBOMÍR ŠIMNA
Je len málo záhradkárov, ktorí na pozemku alebo v jeho blízkosti majú potok či stojacu vodnú plochu. Voda je vždy estetickým prvkom, umocňuje pôvab záhrady. Možno preto je rozšírený trend zakladať si čo len miniatúrnu umelú vodnú plochu, bazénik. Vždy nám navodia pohodu. Pre okrasnú vodnú nádrž treba prezieravo vybrať miesto, tvar, veľkosť, zvoliť hĺbku a spôsob stavby. Vhodné je umiestniť ju do voľného trávnika alebo začleniť do oddychového kútika, ku kvetinovému múriku, prípadne ku skalke.
Na založenie bazéna použijeme hrubšiu fóliu určenú na tento účel, ktorú položíme do pripravenej priehlbiny tak, aby kopírovala terén. Podklad zbavíme ostrých kameňov a fóliu podložíme vstvou jemnejšieho piesku, aby sa nepretrhla. Môžeme zvoliť aj vyformovaný tvar jazierka z plastu s odstupňovanou hĺbkou, ktorý len vložíme do adekvátne veľkej jamy a jeho okolie si prikrášlime podľa vkusu, alebo bazén vybetónujeme z viacerých vrstiev spevnených kovovým pletivom. Najväčšiu radosť budeme mať, keď si ho sami vybudujeme.
Veľkosť a tvar ostávajú
Veľkosť jazierka volíme podľa voľného priestoru a druhu vodných rastlín, ktoré v ňom chceme pestovať. Ak sa nám páči lekno, jazierko musí byť hlbšie a mať aj väčšiu plochu. V menšom priestore svojimi veľkými listami zakryje vodu a listy starších rastlín budú vyrastať mimo neho, čo nie je pôsobivé.
Aby bolo jazero dekoratívne, malo by mať minimálne rozmery 80 x 50 x 50 cm. Tvar nám určí terén a priestor. Je lepšie, keď sú okraje jazierka nepravidelného tvaru, geometrické tvary pôsobia cudzo.
Postup práce
Pri jeho zhotovovaní najprv budujeme dno, pričom pamätáme na spád k odtoku, aby sme z neho mohli vypúšťať vodu. To je praktické riešenie, aj keď ju môžeme vyčerpať nádobou či čerpadlom. Po zhotovení dna začneme betónovať bočné steny a nezaškodí, keď použijeme výstuž z betonárskej ocele, čo je pri budovaní väčších nádrží podmienkou.
Výšku bočných stien nemusíme ťahať až na úroveň okolitého terénu, ale ukončujeme ich niekoľko centimetrov pod ním. Po stvrdnutí betónu odstránime debnenie, dno aj steny vyhladíme cementovou omietkou, aby voda nepresakovala a neunikala, prípadne použijeme niektorý z izolačných materiálov.
Dekoratívne dotvorenie
Vrch betónovej steny prepojíme s okolitým terénom štiepaným kameňom, väčšími valúnmi prípadne tvrdým drevom, čím zabránime zosuvu okolitej pôdy do jazierka. Do jednotlivých medzier nasejeme trávu, alebo vysadíme nízke skalky z rodu lomikameňovitých (Saxifragaceae), úrazník (Sagina), striebrenku (Paronichia) a podobné vlhkomilné druhy.
Korene rastlín musia byť zasadené v záhradnej zemine, na ktorú navrstvíme po okraj nádoby piesok a štrk, aby po napustení jazierka voda nevyplavovala zem. Výška debničky alebo črepníka by mala byť volená tak, aby nevyčnievala z vody, ale aby bola ponorená aspoň 5 cm pod hladinou.
Výsadba vodných rastlín
Aj vodné rastliny je najvhodnejšie sadiť na jar, ale keďže ich dostaneme v črepníkovej úprave po celý rok, nemusí to byť podmienkou. V súčasnosti je na výsadbu jazierka v ponuke široká paleta rastlín, ale nemal by chýbať stále vďačný šmel (Butomus umbelatus), šípatka (Sagitária sagittifolia) a do väčšieho priestoru stulík (Nuphar luteum). Pri osadzovaní rastlín do vybudovanej nádrže musíme každú z nich dôkladne prezrieť, prípadne zbaviť vodných rias, lebo tieto sa veľmi rýchlo rozrastajú. Znečisťujú vodu a nepôsobia pekne.
Nielen samotné jazierko, ale aj jeho okolie treba vysadiť vhodnými rastlinami. V pozadí veľmi dekoratívne pôsobia vyššie trvalky, ako je kosatec nemecký (Iris germanica), baťúch plnokvetý (Calta polustris var. plena), Astilba a podobne.
Na jeseň, pred príchodom mrazov vypustíme z jazierka vodu, dno zakryjeme hrubšou vrstvou lístia, debničku, alebo črepník s vodnými rastlinami ponecháme na mieste, avšak chránime ich pred silnejšími mrazmi prikrývkou. Ak na jar zistíme, že vodné rastliny dobre prezimovali, staršie časti odstránime, trs rozdelíme a mladé rastlinky zasadíme osve. Jazierka viac než 60 centimetrov hlboké prezimujú aj s rastlinami a rybami, vo väčšej hĺbke nepremrznú. MIRO MATÚŠ
FOTO - PETER ŠIPKOVSKÝ