
foto archív
kého tímu Los Angeles Sparks. Dala osemnásť bodov a zaznamenala štrnásť doskokov.
WNBA je letnou súťažou, väčšina jej hráčok, i slávnych amerických olympioničiek, oblieka v hlavnej sezóne dresy najvýznamnejších európskych klubov. Leslieová (narodená 7. júla 1972 v Los Angeles) to nerobí, hoci v rokoch 1994 - 1995 hrala v Alcame na Sicílii. To ale ešte WNBA neexistovala. Atraktívna športovkyňa tmavej pleti navštívila trikrát Slovensko. Raz bola na myjavskej Veľkej cene Slovenska (v máji 1998), dvakrát v Ružomberku v rámci predolympijských turné Američaniek (v zime 1999 a 2000).
Slovensko znamená pre Lisu sneh
Vtedy sme sa jej spýtali, čo robí s množstvom voľného času, keďže WNBA sa hrá iba v lete. „Kde ste to nabrali, veď ja vôbec nemám čas. Mám toho toľko, že by deň mohol mať štyridsaťosem hodín. Venujem sa modelingu, charitatívnym aktivitám. A ženský basketbal v USA neznamená iba WNBA. V reprezentácii sa pripravujeme mesiace,“ hovorila v januári 2000 v Ružomberku Leslieová zababušená azda v troch teplákových súpravách a nórskej ušianke, pod ktorú sa pohodlne vošli slúchadlá wolkmana.
„Na Slovensko chodím rada. Vaša krajina znamená pre mňa sneh. Ak počúvam hudbu a vnímam zasnežené lesy a hory, duša mi pookreje. Je to pre mňa vždy nezvyčajný zážitok, veď som z Kalifornie,“ usmievala sa Lisa tak trochu s tajomným úsmevom Mony Lisy.
Neuveriteľných 101 bodov za polčas
Americký basketbalový svet, a ten je veľký i prísny, si všimol šestnásťročné dievča po výkone, ktorému sa takmer nechce uveriť. Na Morningside High School dala za polčas školského zápasu neskutočných 101 bodov. Ihneď ju brali na University of Southern California. V roku 1998 sa stala juniorskou majsterkou sveta.
Olympijská víťazka z Atlanty 1996 a Sydney 2000 a majsterka sveta z Nemecka 1998 drží viacero rekordov z týchto vrcholov. Napríklad na OH ‘96 zaznamenala 156 bodov (priemer 19,5 b.) a Japonkám nastrieľala 35 bodov.
Pije vodu a mlieko
Mimoriadne činorodná žena je pyšná na úspechy a prízvukuje, že je výlučne basketbalovou profesionálkou. Ostatné aktivity sú sčasti dobročinnosťou, sčasti privyrobením si. Leslie je totiž modelkou firmy Wilhelmina Models, jej fotky zdobili Vougue Magazine i Newsweek. Natočila tiež niekoľko reklamných šotov i krátkych filmov. „Na modeling nemám až toľko času. Vlastním aj obchodík s výrobkami firmy Nike, aj o ten sa mi starajú iní,“ odpovedala 196 cm vysoká pivotka Los Angeles Sparks zaskočená a červenajúc sa pri zmienke - čo robí, že je taká pekná. „Jednoduché. Pijem vodu a mlieko,“ vynašla sa pohotovo.
Vďačná dcéra
Ďalšie aktivity fešnej Lisy majú hlboký ľudský rozmer, ktorý vyplýva z jej neľahkého detstva. Pochá-dza z troch dcér Christiny Leslieovej, ktorá bola dlho slobodnou matkou.
Po vydaji Christine Leslieovej-Espinozovej (zhodou okolností meria presne ako Leslie 196 cm) pribudli do rodiny k dcérkam ešte štyria bratia a ďalšia sestra. Žiaľ, Leslie nemala ani dvanásť, keď jej zomrel nevlastný otec Walter. Pani Espinozová sa musela vrátiť k nezvyčajnému zamestaniu pre ženy, je šoférkou trucku.
„Aj keď mám veľmi málo času, mame pomáham, ako sa dá. V kalifornskom Ingelwoode bývame blízko seba, minimálne štyri dni v týždni jej pomáham s domácimi prácami. Matke vďačím za všetko. Horko-ťažko zarábala doláre, bez jej podpory by som v mladosti nikdy nemohla hrať pravidelne basketbal,“ rozprávala zhovorčivá a ochotná Leslieová.
Na školu a deti nezabúda
Absolventka univerzity v Južnej Karolíne dala zrekonštruovať športový komplex „svojej“ strednej školy v Morningside s dvanástimi basketbalovými ihriskami! „Peniaze nie sú pre mňa nezanedbateľné, ale pomaly sa musím krotiť, lebo by utrpel basketbal a moja hra. Charity sa nevzdám ani obchodík neopustím. Modeling, nech je pre verejnosť akokoľvek príťažlivý a prináša mi popularitu, by som vedela oželieť,“ uvažovala Leslie, ktorú vlani vyznamenali prestížnou cenou za starostlivosť o opustené deti.