
Diana Lanová a Olivier Martinez. FOTO – IMDB
Aj americký gigolo starne a jedného dňa už gigolom ani nebude. Začne sa to v momente, keď začne nosiť pulóver na košeľu. To vraj pôsobí na ženy otcovsky príťažlivo. Tak ako pri Richardovi Gerovi v skutočnom živote, v ktorom má manželku a syna. A v jeho poslednom filme Neverná, ktorý režíroval Adrian Lyne. Tu je nielen manželom, ale ešte aj paroháčom. Šarmantného milovníka už hrá niekto iný, mladý Francúz Olivier Martinez.
Na začiatku je to veľmi bežná záležitosť. Manželka podvádza manžela. Trocha zakázaného sexu, naokolo vzrušujúci New York a jeho SoHo, v ktorom je všetko ešte o trošku chaotickejšie, dobrodružnejšie. Krásny Edward (Richard Gere) a krásna Connie (Diane Lanová) si krásne žijú predmestský americký sen: v čítankovom dome majú čítankového syna a čítankového psa. Edward je čítankový právnik a manželka, ako čítankové manželky, má džob v manhattanskej aukčnej firme. Zátišie, idylka. Alebo makulatúra krásneho zdania, v ktorom sa jedného dňa začnete dusiť.
Presne to sa prihodí Connie, keď spadne vo veternej búrke uprostred Manhattanu, oškrie si koleno a prvú pomoc jej podáva Paul, mladý muž s európskymi črtami a francúzskym prízvukom. Ocitne sa v jeho antikvariátiku, byte napchatom knihami, obrazmi a sochami a odrazu je z toho amour fou, šialená láska medzi svetovou literatúrou a reštauračnou toaletou. A stane sa to, čo sa muselo stať: Edwarda pochytí podozrenie a my ho vidíme stáť pred Paulovými dverami.
Filmografia Adriana Lyna, odborníka na sexuálny softvér, je na jeho 61 rokov pomerne krátka, má za sebou osem filmov, z toho štyri o erotickej vášni: 9 1/2 týždňa s Kim Basingerovou (1986), o rok neskôr Osudová príťažlivosť s Glenn Closovou a Michaelom Douglasom, v deväťdesiatom treťom urobil Robertovi Redfordovi a Demi Moorovej Neslušný návrh. Nakrútil aj Nabokovovu Lolitu, ale tá sa v prudérnej Amerike takmer nepremietala.
S Nevernou si zostal verný aj neverný. Všetci traja hlavní predstavitelia sú úplne v poriadku. Sex v príjemnej kulise rušného New Yorku sa postará o slušnú návštevnosť. Rozdiel je len v tom, že Adrian Lyne v Nevernej utkal omnoho subtílnejšiu psychologickú sieť a tým sa odlíšil od bežného žánru čisto erotického trileru. Neverná je ukážkou toho, aká krehká a sporná môže byť domnelá normálnosť. Ako rýchlo sa vie šťastie zvrhnúť na utópiu a že láska má veľa spoločného s odvahou a aj s našou zafixovanou túžbou zachovať poriadok. Ak sa nám priečelie života zrúti ako tabuľa z penovej gumy, je to šok. Zostáva len zúfalý pokus udržať rodinu.
Záver je na americké filmy trošku nezvyklý. A Edwardov pulóver pritom zohrá dosť významnú rolu.