
Mečiarovi najvernejší v polovici deväťdesiatych rokov, Ivan Lexa a Anna Nagyová, si dobre rozumeli. FOTO - ARCHív TASR
BRATISLAVA – Osud Ivana Lexu je už roky úzko spätý s Vladimírom Mečiarom. V roku 1999 Mečiar tvrdil, že končí s politikou, po uväznení Lexu si to však rozmyslel.
Mečiar počas uplynulých štyroch rokov Lexu urputne bránil. Na miesto šéfa Slovenskej informačnej služby by ho však už nepostavil. „Nedá sa dvakrát vstúpiť do tej istej rieky. Problém nevidím v osobe Lexu, ale v reakcii prostredia naň,“ povedal Mečiar v rozhovore pre SME na konci roku 2001.
V čase, keď už bol Lexa na úteku, vydalo HZDS vyhlásenie, že „verejnosti sa sústavne podsúva myšlienka, že Ivan Lexa, poslanec Národnej rady za HZDS, je medzinárodne hľadaným zločincom na úteku. Hrubo sú pritom porušované ľudské a občianske práva menovaného, nerešpektuje sa ani elementárny princíp platný vo všetkých krajinách, ktoré si nárokujú na prívlastok právny štát – princíp prezumpcie neviny“.
Pred dvoma mesiacmi Mečiar denníku Nový deň povedal, že Lexu nielenže nemožno odsúdiť, ale ani postaviť pred súd: „Prerokovanie káuz okolo Lexu bolo nátlakom. Na skutky nie sú dôkazy. Otázka znie: už nie, čo s Lexom, ale s tými, čo v snahe vyhovieť politickej moci porušovali zákony aj voči Lexovi.“
Dnes popredseda HZDS Sergej Kozlík hovorí, že informovanie o Lexovi je jednostrannou presilovkou médií. Kozlík nevedel odpovedať, či sa príchod Lexu na Slovensko nepriaznivo prejaví na popularite HZDS. „Je otázka, ako sa k tomu postavia médiá. Dosť to môžu ovplyvniť. Priestor, ktorý budeme mať, využijeme na vysvetlenie situácie,“ povedal.
Kozlík si myslí, že privezenie Lexu na Slovensko je zámerne „načasované dva mesiace pred voľbami, keď pre nedostatok času, akože nebudú vedieť nič poriadne preskúmať“. (sp)