BRATISLAVA – Najvyšší súd včera prikázal krajskému súdu, aby sa zaoberal kauzou sabotáž, v ktorej je obvinený aj Ivan Lexa, a rozhodol o nej. Krajský súd pôvodne vrátil kauzu na došetrenie, ale prokurátor Michal Serbin sa sťažoval na Najvyššom súde, ktorý sťažnosť uznal.
V kauze sú okrem Lexu obžalovaní aj ďalší bývalí funkcionári tajnej služby Peter K. a Pavol V. Svoje postavenie mali zneužiť tým, že sa pokúšali sťažiť situáciu vtedajšieho prezidenta Michala Kováča a plnenie úloh SIS vo veci ochrany ústavného zriadenia. Lexa im mal prikázať, aby v máji 1995 navrhli, ako obmedziť funkčné obdobie prezidenta a posilniť tak postavenie vtedajšej vládnej koalície pod vedením HZDS. Mali tak konať v rozpore s ústavným princípom delenia moci, demokratickým a právnym charakterom a v rozpore s plnením úloh SIS a jej strategickým zameraním.
Prvý variant návrhu Lexa údajne nepovažoval za dostatočne radikálny, a tak vydal príkaz na jeho nové spracovanie. V druhej verzii spisu mala SIS navrhnúť rôzne spôsoby, ako prezidenta prinútiť odstúpiť pod tlakom diskreditácie, ako mu skrátiť funkčné obdobie a ako mu obmedziť právomoci. Ďalším možným spôsobom malo byť odvolanie prezidenta parlamentom s podporou poslancov vtedajšej opozície s možnosťou ich kompromitácie.
Túto informáciu mal Lexa prevziať v máji 1995 a jej príjemcom mal byť vtedajší predseda vlády Vladimír Mečiar. Vyšetrovateľom sa však nepodarilo preukázať, či spomínaný spravodajský materiál Mečiar v tom čase aj dostal. Niektoré úkony, uvedené v spomínanom spise, sa neskôr aj realizovali.
(tasr, mož)
Slovenský Interpol, ktorý rokuje so zástupcami Juhoafrickej republiky, neposkytuje o zadržanom Ivanovi Lexovi žiadne informácie. Aj preto sa správy o jeho zadržaní z viacerých zdrojov rozchádzajú.
Falošný pas
Doteraz nie je oficiálna informácia, či Lexu zadržali náhodou, lebo mal falošný pas, alebo úmyslene na základe medzinárodného zatykača. Podľa informácií z rezortov spravodlivosti a vnútra bol Lexa v Juhoafrickej republike už rok a pol a naše orgány o tom vedeli. Jeho zadržanie podľa nich nebolo náhodné. To, že mal falošný pas, našim orgánom vyhovuje, lebo Juhoafrická republika ho vyhostí a nebude treba žiadať o jeho vydanie.
Naopak agentúra priniesla správu, že Lexa žiadny pas nemal a zadržali ho bez dokladov.
Potvrdila to vrchná superintendantka juhoafrickej polície Mary Martinsová-Engelbrechtová. Polícia Lexu podľa nej zadržala, lebo mala informáciu, že ide o ilegálneho migranta.
Ako pôjde Lexa do väzby
Po príchode Lexu na Slovensko bude mať sudca 48 hodín, aby rozhodol o jeho vzatí do väzby. S väzbou každého poslanca musí ale súhlasiť parlament. Podľa ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského Národná rada o Lexovej väzbe rozhodla v auguste 2000 a toto rozhodnutie by mal sudca uznať.
Sudca Okresného súdu Bratislava I. Miroslav Lehoczký, ktorý v roku 2000 vydával medzinárodný zatykač, tvrdí, že súhlas parlamentu zrejme stále platí.
Bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor však tvrdí, že ide o akademickú otázku. Tvrdí, že sudca súhlas parlamentu nemusí uznať a môže žiadať nový. Rozhodnutie bude len na ňom.
Ak by bol súhlas parlamentu potrebný, Lexa by sa dostal na slobodu. Do parlamentu najskôr musí prísť žiadosť o zbavenie imunity, tou sa bude zaoberať mandátový a imunitný výbor a až potom plénum. Procedúra sa podľa slov viacerých poslancov nedá stihnúť za menej ako dva týždne, aj keby bola zvolaná mimoriadna schôdza počas parlamentných prázdnin.
(mož, sita)