
Marockí vojaci sa z obsadeného ostrova Perejil zdravia s reportérmi.
FOTO - TASR/EPA
No napriek tomu, že marocký minister zahraničných vecí Muhammad Benaissa v rozhovore pre BBC povedal, že chce o osude ostrova s veľkosťou futbalového ihriska so Španielmi rokovať, včera ráno marockých policajtov na Perejile vystriedali príslušníci námornej pechoty. Podľa španielskej rozhlasovej stanice Cadena SER Maročania na svojom pobreží rozmiestnili ďalšiu stovku maskovaných vojakov. Tí majú podľa SER „podpornú funkciu“.
Marocký šéf diplomacie Benaissa však včera ráno poprel, že by jeho krajina tento skalnatý ostrovček vojensky obsadila. Poukázal na to, že Madrid nikdy nedokázal vlastníctvo ostrova, ktorý podľa neho ani nezahrnuli do dohody, ktorú Španielsko s Madridom podpísali v roku 1991. „Medzi nami a Madridom existuje dohoda, podľa ktorej uznávame status quo Ceuty a Melilly (španielske enklávy v severnej Afrike),“ povedal s tým, že Perejil v tejto dohode nie je. „Tento ostrov nefiguruje na žiadnej mape v Španielsku, Maroku ani hocikde inde,“ dodal. Benaissa rovnako vyhlásil, že sa chce stretnúť so svojou španielskou kolegyňou Anou Palaciovou, s ktorou chce o budúcnosti Perejilu rokovať.
Jeho ochota viesť dialóg je však v rozpore s oficiálnym komuniké marockej vlády, kde sa uvádza, že Rabat nemieni Perejil opustiť. Rabat chce na ostrove „iba posilniť pozorovacie stanovište, ktoré by malo zvýšiť bezpečnosť pobrežia.“
Španielsko krátko po obsadení ostrova vyslalo do oblasti niekoľko vojenských lodí. Benaissa takéto rozhodnutie považuje za „disproporčné“.
Madrid už však môže počítať s podporou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Tieto organizácie Španielov žiadajú, aby využili všetky diplomatické prostriedky.
Korešpondent španielskeho denníka El Mundo v Maroku tvrdí, že kvôli takémuto malému územiu vojna určite nevypukne. Fakt, že by sa niekto rozhodol odštartovať vojenskú inváziu na kúsok skaly, by celý spor iba diskvalifikoval. Iniciátor vojenskej operácie by sa podľa neho do histórie zapísal ako kráľ Perejilu (Petržlenu). Maročania majú podľa neho iné problémy, najmä ekonomické. Dodáva, že jediným riešením je využitie španielskeho vplyvu v EÚ a iných organizáciách, ktoré by mohli na Maroko vyvinúť dostatočný tlak, aby sa z ostrovčeka stiahlo. (taa)