Brusel 16. júla (TASR) - Zrejme až 11 členských krajín Európskej únie zasiahol zakázaný rastový hormón MPA, ktorý sa objavil vo výrobkoch belgickej firmy Bioland.
Jedinými štyrmi krajinami, ktoré asi zasiahnuté nie sú, sú Grécko, Fínsko, Rakúsko a Írsko, oznámila dnes hovorkyňa Európskej komisie pre zdravie spotrebiteľov Beate Gminderová. Ešte minulý týždeň hlásilo možné prípady nakazenia hormónom len sedem krajín.
Novým rozrastajúcim sa potravinovým škandálom v EÚ sa dnes v Bruseli zaoberá Stály výbor pre potravinový reťazec a zdravie zvierat (CVP). Výsledky zasadnutia budú známe zrejme až vo večerných hodinách.
Veterinárni experti únie už minulý týždeň po vypuknutí škandálu nariadili takmer 400 holandským farmám a výrobcom krmív zastaviť akýkoľvek vývoz. Vyzvali tiež všetky členské krajiny, aby preverili, či miestne firmy nepatrili k zákazníkom firmy Bioland.
Belgická agentúra pre bezpečnosť potravín AFSCA dnes informovala, že výrobky Biolandu odoberalo asi 700 belgických poľnohospodárskych podnikov, ktoré sú teraz pod dohľadom úradov a museli zastaviť akékoľvek vývozy či prepravu zvierat. Nemecké úrady hlásia, že hormón sa mohol dostať do vyše 330 podnikov.
Celý škandál má podľa všetkého pôvod v Írsku. Odtiaľ dovážala belgická firma staré sladkosti a lieky, z ktorých vyrábala špeciálny sirup. Írske "suroviny" pritom obsahovali dnes už zakázaný rastový hormón MPA, ktorý môže pri väčších a opakovaných dávkach spôsobiť neplodnosť alebo rakovinu.
Tento sirup firma predávala belgickým výrobcom nealkoholických nápojov v Belgicku a Holandsku. Vyvážala ho tiež do Holandska, kde slúžil k príprave krmiva pre prasce, a tie zasa Holanďania exportovali do Nemecka a ostatných krajín EÚ.
Belgickí experti sa medzitým pokúsili upokojiť spotrebiteľov: doteraz zistené množstvá hormónu MPA vo vzorkách nápojov či bravčového mäsa sú také malé, že neznamenajú skutočnú hrozbu. Navyše počet kontaminovaných výrobkov je v pomere k trhu veľmi malý.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab