Bratislava 16. júla (TASR) - O 8 % by mali od júla budúceho roka vzrásť platové tarify zamestnancov verejnej služby, ktorých sa týka všeobecná mzdová tabuľka. Platy pedagogických zamestnancov, ako aj napríklad pracovníkov, zaoberajúcich sa odbornou činnosťou v oblasti životného prostredia alebo kultúry, by mali od rovnakého termínu stúpnuť o 5 %. Mzdové tarify zamestnancov v zdravotníctve, ktoré boli upravované v predchádzajúcom období, zostanú nezmenené.
Predpokladá to návrh Kolektívnej dohody vo verejnej službe na rok 2003, ku ktorému dospeli zástupcovia zamestnávateľov vo verejnej službe a predstavitelia Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR. "Pokiaľ v stredu schváli dohodu vládny kabinet, mali by ju 19. júla podpísať rezortný minister Peter Magvaši, predstavitelia ďalších inštitúcií a viceprezident KOZ Igor Lenský," informovala TASR Margita Döményová z odboru pracovných vzťahov a kolektívneho vyjednávania rezortu práce.
Kolektívna dohoda podľa nej prináša zamestnancom ministerstiev, rozpočtových a príspevkových organizácií, VÚC, obcí, verejnoprávnych inštitúcií a štátnych fondov výhody oproti ustanoveniam Zákonníka práce. Od budúceho roka by mali mať v porovnaní s ním o týždeň dlhšiu dovolenku, oddychovať by teda mali päť, respektíve šesť týždňov. V prípade učiteľov sa dovolenka predlžuje na 9 týždňov. Ich pracovný čas bude, naopak, kratší. Zatiaľ čo zákonník hovorí o maximálnom týždennom pracovnom čase v rozsahu 40 hodín, kolektívna dohoda zakotvuje 37,5 hodiny. V dvojzmennej prevádzke bude predstavovať 36 a štvrť hodiny a v prípade práce na tri zmeny, prípadne nepretržite 35 hodín za týždeň.
Okrem povinného dvojmesačného odstupného pri ukončení pracovného pomeru z dôvodu nadbytočnosti alebo zrušenia zamestnávateľa, ktoré zabezpečuje Zákonník práce, by mali verejní zamestnanci dostať aj ďalšie odstupné vo výške jedného až troch platov v závislosti od toho, po akom čase od doručenia výpovede rozviažu pracovný pomer. Pracovníkom, ktorí dovŕšili vek 45 rokov a vo verejnej službe robili najmenej 15 rokov, by sa malo spomínané odstupné navýšiť ešte o ďalšie tri platy. Pri odchode do dôchodku počíta dohoda s vyplatením odchodného vo výške dvoch platov, kým Zákonník práce zaručuje len jednomesačný zárobok. Predmetom kolektívnej dohody je aj podpora doplnkového dôchodkového poistenia. Zamestnancom, ktorí sa do tohto sporenia zapoja v budúcom roku, by mali ich organizácie prispievať na účet v doplnkovej poisťovni 2 % zo mzdy. Ako povedala M. Döményová, po pol roku obe strany uplatňovanie dohody vyhodnotia a môžu požiadať o jej zmenu, prípadne doplnenie.
Kolektívne vyjednávať vo verejnej sfére umožňuje zákon o verejnej službe, ktorý začal platiť od 1. apríla tohto roku. Keďže jeho výsledky ovplyvňujú štátny rozpočet na ďalší rok, kolektívna dohoda by mala byť podpísaná každoročne do konca mája.
Najnižší plat v základnej stupnici taríf verejnej služby predstavuje momentálne 4 800 Sk a najvyšší 15 670 Sk. Pedagogickí zamestnanci, ako aj ďalší pracovníci, na ktorých sa vzťahuje príslušná osobitná tabuľka, zarábajú od 4 800 Sk do 18 300 korún.
* san zll