ra už Sorokina vyšetruje.
„Táto záležitosť je možno začiatkom čistiek - nielen v literatúre, ale v kultúre vôbec,“ povedal v prvej reakcii Sorokin pre ruský denník Izvestija. Šokovaný je aj minister kultúry Michail Švydkoj: „Keď začneme prenasledovať spisovateľa za jeho dielo, je to nebezpečný precedens.“ Minister Švydkoj sa vyjadril varovne už v januári: „Pamätáme sa, ako sa v Sovietskom zväze údajne nebezpečné knihy sťahovali z obehu.“ To sa už nesmie zopakovať, zaprisahával Švydkoj. Vo vládnych kruhoch je však tento jeho názor skôr ojedinelý. Spisovatelia a novinári nesmú písať všetko, mali by podliehať „vnútornej cenzúre“, hovorí Oleg Mironov, splnomocnenec Kremľa pre ľudské práva. „Takí sorokinovia dnes vychovávajú našich skinhedov, ktorí potom páchajú násilie,“ podporil tvrdý postoj napríklad Gennadij Rajkov, poslanec Dumy.
Kameňom úrazu je okrem iného Sorokinov román Belasá slanina, v ktorom sa píše o pohlavnom styku klonovaných sovietskych činiteľov.
Spisovateľka Taťjana Tolstaja považuje vyšetrovanie Sorokina za útok na slobodu slova. Ruské noviny Vremja MN ho pochmúrne komentuje: „Moc tým znovu raz ukázala, že môže bez akýchkoľvek dôkazov postaviť na hlavu všetko.“
Mládežnícke hnutie Spoločná cesta vyzvalo už v januári minulého roka, aby ľudia vymieňali knihy súčasných ruských autorov za tradičnú klasiku. Mládežníci hádzali Sorokinove knihy demonštratívne do obrovskej záchodovej misy.
(ap, reuters)