
Daniel Pearl
FOTO - REUTERS
Jeho traja komplici dostali doživotné tresty, čo v Pakistane zvyčajne predstavuje 25 rokov väzenia. Spoluvinníci musia zaplatiť každý po 8330 amerických dolárov Pearlovej manželke Marianne. Ak nezaplatia, strávia za mrežami ďalších päť rokov. Obhajoba sa chce proti rozsudku odvolať.
Za prísnych bezpečnostných opatrení nemali novinári do súdnej siene prístup. Cez právnych zástupcov sa ale dozvedeli, že obžaloba sa pôvodne zakladala na výpovedi taxikára. Ten tvrdil, že Pearla videl v reštaurácii na juhu Karáčí v spoločnosti Omara Šajcha v tú noc, keď zmizol. Obhajoba považovala jeho výpoveď za protirečivú. Súd ale i tak uznal Omara Šajcha vinným a vymeral mu trest smrti, ktorý sa v Pakistane vykonáva na šibenici.
Pred vyrieknutím rozsudku bol vraj pokojný. Neustále omieľal, že celý proces je mrhaním času, a že ide o rozhodujúcu vojnu medzi islamom a neveriacimi.
Daniel Pearl zmizol v januári tohto roku, keď v Karáčí pátral po islamských fundamentalistoch. K jeho únosu sa neskôr prihlásila neznáma skupina Národné hnutie pre obnovu pakistanskej zvrchovanosti. Tá v elektronickej pošte ponúkla Pearlov život za oslobodenie zadržiavaných bojovníkov Talibanu a al-Káidy na Kube.
Jeden z obvinených neskôr uviedol, že ho uniesli preto, že bol Žid pracujúci proti islamu. Telo Daniela Pearla polícia našla v máji. Výsledky DNA ešte nie sú známe.
Hlavný vinník a podľa obžaloby „mozog“ celého únosu - Omar Šajch - sa narodil v roku 1974 vo Veľkej Británii. Syn obchodníka s textíliami bol vraj šikovným a poctivým študentom. Dotiahol to napokon až na London School of Economics. Tú ale nedokončil, lebo už začiatkom 90. rokov bojoval na Balkáne. Vraví, že vtedy objavil zmysel života.
Teraz iba 28-ročný odsúdenec už krátko po návrate do južnej Ázie v Indii uniesol britských a amerických turistov. Skončil vo väzení. Oslobodili ho ale na žiadosť únoscov indického lietadla, ktorí pristáli v afganskom Kandaháre a výmenou za pasažierov žiadali slobodu Omara Šajcha.
Pearlov únos je tak iba jedným bodom inak bohatého životopisu islamského radikála. Známeho novinára nalákal do pasce a sľuboval mu rozhovor s jedným z predstaviteľov islamských fundamentalistov. Objavili sa fotky, na ktorých bol Pearl zviazaný v reťaziach a s pištoľou vedľa hlavy. Omara Šajcha zatkli 12. februára, krátko po tom, ako americký konzulát v Pakistane dostal videozáznam so zábermi Pearlovej popravy.
Súdny proces sa nevyhol svetovej pozornosti. Pôvodne sa začal v Karáčí. Neskôr ho ale presunuli do susedného Hyderabadu (asi 100 kilometrov od Karáčí). Prokurátorom sa totiž vyhrážali smrťou.
Celý proces najviac vytáčal tých islamských radikálov, ktorí pakistanskú vládu obviňovali zo zrady „moslimskej veci“. „Zradou“ bol podľa nich aj včerajší verdikt. (taa)
VÝROKY Z PROCESU
AHMAD OMAR SAÍD ŠAJCH o rozsudku:
„Uvidím, či ten, kto ma chce zabiť, najskôr zabije mňa alebo seba.“
Na súde:
„Nemám čo povedať. Tento súd je mrhaním času. Bojoval som, aby som uspokojil svojho otca.“
O svojej budúcnosti:
„Je to rozhodujúca vojna medzi islamom a kafírmi (neveriacimi) a každý individuálne ukazuje, na ktorej strane stojí.“
SALMAN SAKCHÍB, jeden z troch odsúdených komplicov o pakistanskom prezidentovi:
„Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf by si mal pamätať, že Alah trestá potichu. Trest by mal dostať on a nie my, pretože on je vrahom 50-tisíc moslimov.“
O súde:
„Tento súd sme neakceptovali. Neprekvapuje nás výrok tohto súdu. Očakávame, že Alah bude k nám lepší.“
(reuters)