Ak donedávna prezidenta naplno podporovali a vyjadrovali sa kriticky k niektorým jeho krokom iba veľmi opatrne a zdráhavo. Teraz prechádzajú do útoku.
„Ešte stále kráčame s Bushom v otázke vojny s terorizmom bok po boku. Niet nejednoty v otázke či vojnu musíme vyhrať. Rozdiely sú v tom, či robíme všetko potrebné na to, aby sme to dosiahli,“ povedal v programe televíznej stanice NBC demokratický senátor John Kerry. Kerry je považovaný za jedného z možných demokratických kandidátov na prezidenta. Demokrati nadobúdajú pocit, že Bushov nástup vo sfére zahraničnej politiky sa mu teraz vypomsťuje. Bush začal s opatreniami, ktoré sa okamžite prejavili v útlme zahraničnopolitickej angažovanosti Ameriky. Vyzeralo to dokonca na ústup z jasnej globálnej prítomnosti.
Po 11. septembri sa snažil nadviazať na obdobie clintonizmu, keď sa Amerika vo svete veľmi výrazne angažovala, no jeho kroky boli a sú podľa demokratov nevyrovnané. Busha kritizujú najmä za politiku na Blízkom východe, v konflikte medzi Izraelom a Palestínčanmi, za Irak, za vzťahy k spojencom, ale dokonca aj za Afganistan.
John Kerry tvrdí, že známe vojenské operácie, akými boli bitka o Tora Boru, kde sa mal jeden čas ukrývať aj terorista Usáma bin Ládin, či nasledujúca operácia Anakonda, sa stali prepadákmi. Demokrati tak otvárajú diskusiu o kurze americkej zahraničnej politiky. Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že aj keď v mnohom majú demokrati pravdu, do kritiky sa púšťajú z jasných volebných cieľov. Majú totiž pocit, že Bush im vzal vietor z plachiet práve v otázke zahraničnej politiky. Vypomstiť by sa im to mohlo nielen v blížiacich sa kongresových voľbách v novembri, ale aj v prezidentskom meraní síl o dva roky.
MICHAL HAVRAN