BRATISLAVA – Po ozdravení a privatizácii bánk, vláda zintenzívni dokončenie týchto procesov aj v priemysle. Prioritami priemyselnej politiky sa budú ministri zaoberať na svojom stredajšom rokovaní. Materiál z dielne rezortu hospodárstva, definuje obsah priemyselnej politiky po novom.
Hlavnými nástrojmi nemajú byť priame zásahy do fungovania trhu, za ktoré možno považovať stanovovanie cien, objemu výroby a plánovanie ich budúceho vývoja. „Podstatou je najmä odstraňovanie bariér, ktoré bránia fungovaniu trhu a zlepšovanie rámcových podmienok pre jeho fungovanie,“ konštatuje ministerstvo.
Materiál definuje krátkodobé ciele, ktoré možno splniť v horizonte rokov 2002 až 2004. Zároveň stanovuje aj dlhodobé priority, na ktorých sa v týchto rokoch začne pracovať. Ich dosiahnutie si však vyžiada dlhší čas. Veľký dôraz kladie ministerstvo na vplyvy globalizácie, ktorých zohľadnenie má pre Slovensko ako malú a otvorenú ekonomiku kľúčový strategický význam.
Z krátkodobého hľadiska má byť jedným z hlavných cieľov príprava programu Ekonomický rozvoj. Ten znamená rozvoj priemyslu spolu s energetikou, obchodom, investíciami ako i s cestovným ruchom a ochranou spotrebiteľa. Program má preto okrem samostatných politík pre jednotlivé sektory stavať aj na vzájomných väzbách medzi nimi. Zároveň bude cestou k zdrojom z EÚ.
Veľký dôraz ministerstvo kladie aj na dokončenie privatizácie priemyslu. Tá neznamená len zmenu vlastníctva, ale najmä cestu k vyššej efektívnosti a konkurenčnej schopnosti, bez ktorej nemajú podniky na svetových trhoch šancu uspieť.
Z dlhodobého hľadiska bude na zvýšenie konkurenčnej schopnosti potrebné odbúrať aj prebytočné kapacity a ďalej zlepšovať podnikateľské prostredie. To má priniesť aj vyššie zahraničné investície, ktoré by neboli tak ako doteraz prevažne spojené s privatizáciou. „Do budúcnosti bude preto potrebné oveľa dôraznejšie odstraňovať najrôznejšie deformácie, ktoré v súčasnosti zhoršujú podnikateľské prostredie.“ Ako ministerstvo zdôrazňuje, plnenie týchto cieľov nemôže zvládnuť štát, kľúčovú úlohu musí preto zohrávať podnikateľská sféra.
TOMÁŠ KURTANSKÝ
Priority na roky 2002 – 2004
2002: sektorový operačný program Ekonomický rozvoj
2002 – 2003: príprava inštitucionálneho rámca pre štrukturálne fondy EÚ
2002 – 2004: dokončenie reštrukturalizácie a privatizácie v priemysle
2002 – 2004: zvýšenie efektívnosti podporných programov
2002 – 2004: analýza efektov približovania cenovej a mzdovej hladiny po vstupe SR do EÚ, analýza dôsledkov pripojenia SR k Európskej menovej únii
Dlhodobé priority
– zvyšovanie konkurenčnej schopnosti priemyslu
– podpora priemyselnej globalizácie
– zvyšovanie prílevu neprivatizačných zahraničných investícií
– zlepšovanie podmienok na podnikanie a investovanie
– zvyšovanie inovatívnosti v priemyselnej výrobe