DETVA – Desiatky folklórnych súborov z domova i zo zahraničia sa cez víkend predstavili na 37. ročníku folklórnych slávností pod Poľanou v Detve. Už niekoľko rokov sa snažia jeho organizátori predstaviť nielen hudbu, tanec a ľudové remeslá, ale aj obnoviť folklórne tradície regiónu.
Tento ročník bol venovaný predovšetkým fujarám a dreveným vyrezávaným krížom. Námet niekoľkoročných aktivít na zachovanie tejto unikátnej detvianskej tradície spracovala Anna Ostrihoňová. Detvianske kríže obdivujú turisti z celého sveta. Ich stav sa však rokmi výrazne zhoršoval. Vplyvom poveternostných podmienok niektoré kríže na detvianskom cintoríne úplne spustli a nahrádzali ich kamennými pomníkmi. Pre región to bol citeľná strata. S odchodom posledne žijúceho majstra Jána Fekiača hrozilo, že tradícia zahynie úplne. Sústredený záujem o túto problematiku však prináša ovocie a na obnovu ojedinelých krížov pamätajú aj programové závery folklórnych slávností.
Aktivizovať nových majstrov začali už v roku 2000 a program záchrany bude pokračovať až do roku 2005. Už teraz odborníci evidujú nových majstrov, ktorí dokážu kríže obnoviť či zhotoviť. Typický vyrezávaný kríž má zdobiť aj miesto posledného odpočinku matky a dieťaťa, ktoré na poslednom ročníku festivalu zasiahol blesk.
KVETA FAJČÍKOVÁ
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK