
Španielsky vojak sleduje pohyb na ostrovčeku Perejil, ktorý vo štvrtok podvečer obsadila marocká armáda. FOTO - REUTERS
Necelá desiatka marockých vojakov si na tomto neobývanom ostrovčeku veľkom asi ako futbalové ihrisko rozložila stany a vztýčila marocké zástavy. Španielska vláda reagovala s pobúrením a pýtala sa, ako ďaleko chce Maroko vo vzájomných vzťahoch zájsť. Európska únia i Severoatlantická aliancia síce krok Maročanov odsúdili, udalosť ale označili za bilaterálnu záležitosť Madridu a Rabatu.
Po tom, ako sa na ostrovčeku Perejil rozmiestnili marockí vojaci, prišla ich varovať španielska pobrežná hliadka. Vyzvala ich, aby sa z ostrova stiahli. Následne španielske ministerstvo zahraničných vecí vyslalo marockej vláde verbálnu nótu, v ktorej žiadalo o stiahnutie marockých vojakov z ostrova.
Maroko svoj krok odôvodnilo tým, že chce na „ostrovčeku vybudovať centrum boja s nelegálnym prisťahovalectvom a terorizmom“. Rabat rovnako tvrdil, že ostrov patrí do marockých výsostných vôd. Španieli takýto argument označili za bezpredmetný a tvrdili, že status ostrova je platný už 40 rokov, pričom Maroko nemalo voči nemu nikdy žiadne výhrady.
Prvý námestník španielskeho predsedu vlády Mariano Rajoy včera vyhlásil, že jeho krajina sa rozhodla posilniť svoju vojenskú prítomnosť na susedných Chafarinských ostrovoch, ktoré sa nachádzajú v blízkosti ďalšej severoafrickej španielskej enklávy Melilla. Ako dodal, išlo o reakciu na marocké vojenské presuny, ktoré zaznamenali včera ráno.
Rajoy včera vyhlásil, že španielska vláda považuje štvrtkové obsadenie ostrova Perejil za nepriateľský akt, ktorý je nezlučiteľný s dohodou o bilaterálnej spolupráci z roku 1991. Rajoy rovnako Maroku odkázal, že je hlavným príjemcom španielskej pomoci a že jeden a pol milióna Maročanov sa každoročne vyberie na sezónne práce do Španielska. Rajoyove slová ale nenašli v Rabate odozvu, keďže Maroko je podľa agentúry AFP rozhodnuté neopustiť svoje „pozorovateľské miesto“.
Na otázku, či je ostrovček Perejil podľa názoru Madridu španielsky, Rajoy vyhlásil, že ostrov má 40 rokov status, ktorý akceptovalo tak Maroko, ako aj Španielsko, a že na základe tohto statusu nemôže ani marocká, ani španielska vláda ostrov obsadiť. Tento stav sa až doteraz rešpektoval, ale Maroko sa ho rozhodlo jednostranne porušiť, povedal.
(taa, čtk)