Za prvých šesť mesiacov banky s licenciou, poskytli hypoúvery za približne tri miliardy korún. Niektoré banky v medziročnom porovnaní zdvojnásobili prípadne až strojnásobili objem predaných úverov. Za celý minulý rok pritom poskytli hypoúvery v objeme 4,5 miliardy.
Najväčší záujem o hypoúvery bol v posledných dvoch mesiacoch prvého polroka. Na jednej strane banky znížili začiatkom jari ceny. Okrem toho stavebná činnosť je intenzívnejšia v teplejších mesiacoch. „V porovnaní s údajmi z januára 2002 sa počet podaných žiadostí v mesiacoch máj alebo jún viac ako zdvojnásobil,“ povedal Roman Začka z Tatra banky.
V súčasnosti sa cena hypotekárnych úverov pohybuje po odpočítaní štátneho príspevku 4,5 percenta na úrovni od štyroch do približne sedem percent. „Atraktívnosť tohto produktu je hlavne v jeho cene, nízkej úrokovej sadzbe,“ povedal Marián Horváth zo Všeobecnej úverovej banky.
Banky predpokladajú, že vďaka štátnej prémii a nízkym cenám sa budú hypotekárne úvery do konca roka dobre predávať. „Aj vďaka bonifikácii môžu hypoúvery, ktoré sú na slovenskom trhu pomerne krátke obdobie, dopĺňať rozšírenejšie stavebné sporenie a výrazne konkurovať stavebným úverom, ktoré obyvatelia využívajú už viac ako desať rokov,“ povedala Miriam Hajduová z ČSOB.
V budúcom roku sa očakáva pokles štátneho príspevku. O koľko sa zdražia hypoúvery však nezávisí len od toho, o koľko menej bude prispievať štát, ale aj od toho, či banky upravia svoje úrokové sadzby. Analytici však nepredpokladajú, že hypoúvery budú v najbližších rokoch také lacné ako teraz.
Rozmach hypotekárneho úverovania má aj svoje tienisté stránky. Ľahšia dostupnosť peňazí na bývanie spôsobila nárast cien bytov.
V súčasnosti aktívne poskytuje hypotekárne úvery šesť bánk. Prvenstvo na trhu si udržiava VÚB, ktorá sa ich predajom zaoberá najdlhšie. Ďalej sú to Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, Istobanka a HVB Bank. Nováčikom na trhu je ČSOB, ktorá začala s ich predajom len pred troma mesiacmi. V máji získala licenciu UniBanka a ďalšie tri banky prejavili o ne záujem.