Hnutie za demokratické Slovensko rozhodovalo 6. júla 2002 na svojom nominačnom zjazde v Nitre o konečnej podobe kandidačnej listiny do parlamentných volieb. Kľúč na výber kandidátov bol určený podľa výsledku volieb v jednotlivých krajoch spred štyroch rokov. Na listine sa neobjavili súčasní poslanci Oľga Keltošová, Ivan Gašparovič, Augustín Marián Húska či Peter Brňák. Snem sa začal s trištvrtehodinovým meškaním, pretože vraj Mečiar v Trenčianskych Tepliciach ešte na poslednú chvíľu menil poradie na kandidačnej listine. FOTO ČTK – MIROSLAV FÖLDESI
BRATISLAVA – V okresných kanceláriách HZDS, ktorým sme včera telefonovali, o vzniku novej Gašparovičovej strany nevedeli. Sklamanie z minulotýždňového snemu HZDS však v okresoch trvá. Nespokojných je napríklad trinásť okresov Banskobystrického kraja či Liptovský Mikuláš.
Hlavným dôvodom je vyradenie druhého najpopulárnejšieho muža hnutia Ivana Gašparoviča z kandidátky, ale aj to, že kandidáti okresov sa neobjavili na zvoliteľných miestach. Gašparovičovi stúpenci si myslia že nominačný snem bol účelový, aby sa Mečiarovi podarilo vyradiť konkurenciu a aby už nestihla založiť vlastnú stranu.
POLTÁR
„So snemom nie sme spokojní. Ľudia mi volajú, sú pobúrení,“ povedal Ján Koršó z okresnej kancelárie HZDS v Poltári, odkiaľ pochádza Ivan Gašparovič.
Koršó za Poltár navrhol, že okres stiahne svojich kandidátov, aby uvoľnili miesto Gašparovičovi. „Nedali o tom ani len hlasovať. Bolo to účelové,“ hovorí o sneme. „To sa nerobí. Snem je predsa najvyšší orgán a snem rozhoduje. Ktorýkoľvek delegát musí mať predsa možnosť navrhnúť iného kandidáta a možnosť dať o ňom hlasovať.“
BÁNOVCE NAD BEBRAVOU
Aj v Bánovciach nad Bebravou vyvolalo najväčšie znepokojenie vyradenie Gašparoviča a Keltošovej. „Gašparovič bol dostatočne známy, jeho nezaradenie nebolo správnym krokom. Dali sme to na vedomie kraju, vedia o tom,“ povedala miestna členka strany.
PIEŠŤANY
„Zo snemu sme rozčarovaní,“ hovorí predseda Martin Adamčin z Piešťan, ktorý dal svoj nesúhlas otvorene najavo už na sneme. „Najväčším sklamaním našej členskej základne bolo nezaradenie Gašparoviča.“
Nesúhlasil ani so spôsobom zaraďovania ľudí na kandidačnú listinu. „Krajskí predstavitelia to urobili tak, aby to vyhovovalo im. Pomerne málo sa dbalo na zaraďovanie z okresov.“
Adamčin neveril, že by Gašparovič krátko pred voľbami zakladal novú stranu. „Je natoľko rozumný človek, že nebude pred voľbami niečo robiť. Aj na sneme povedal, že nemieni hnutie poškodiť a ostáva členom HZDS.“
DETVA
V Detve sa zatiaľ okresné predstavenstvo nezišlo. Názory sú však rôzne. „Je nám ľúto za pánom Gašparovičom, no nepoznáme problémy, ktoré má Bratislava,“ povedala pani Matúšková z okresnej kancelárie HZDS. Matúšková nepredpokladala, že by Gašparovič založil svoju politickú stranu. „Je to seriózny pán, pochybujem, že by zakladal novú stranu. Slovensku môže byť užitočný aj na iných miestach, nielen ako poslanec,“ myslí si Matúšková.
BREZNO
V Brezne výhrady k výsledkom snemu podľa tamojšieho predsedu Pavla Balka nie sú. „Ako sme postavili kandidátku, tak aj bola,“ povedal.
Členovia okresného predstavenstva, ktorí situáciu prediskutovali, sa zhodli, že s nominančným snemom súhlasia. Práve z Brezna pochádza šéf krajskej organizácie HZDS Peter Novotný, ktorý po sneme z hnutia vystúpil. „Je to jeho rozhodnutie,“ povedal Balko.
KOŠICE II
Tajomníčka hnutia v okrese Košice II povedala, že tamojší členovia väčšinou podporujú Mečiara. „Je však pravda, že Gašparovič je nám sympatický, ozvali sa hlasy, že je ho škoda. Ale asi mali svoje dôvody, prečo sa tak rozhodli.“ O novej Gašparovičovej strane nič nevedela, predpokladá však, že v Košiciach II by ju členovia HZDS nepodporili.
MALACKY
„Ani ryba, ani rak,“ komentoval výsledky snemu podpredseda pre médiá z kancelárie HZDS v Malackách Milan Johones. Na pondelkovom zasadaní okresného predstavenstva sa však s výsledkami snemu stotožnili.
NITRA
„Reakcie boli rôzne. Určitá skupina súhlasila, určitá nie. No ani jeden z členov sa nerozhodol vystúpiť,“ povedala Lídia Forrová, okresná predsedníčka v Nitre a tajomníčka krajskej kancelárie.
Ona sama privítala, že sa konečne pristúpilo k zostavovaniu kandidátky aj z regiónov. „Nevidím opodstatnenie, aby zo 43 poslancov súčasnej Národnej rady bolo 29 Bratislavčanov.“ Forrová hovorí, že to bolo treba dať do „normálnych koľají“. „V Bratislave sa považujú za pupok sveta a nás ostatných označujú za vidiek. Tak, ako sú šikovní ľudia v Bratislave, sú šikovní ľudia kdekoľvek na Slovensku.“
O založení novej strany nič nevedela, no podľa nej by nebolo dobrým riešením. „S Gašparovičom sa poznám niekoľko rokov. Viem, že preňho nie je teraz situácia lichotivá. No treba si priznať, že nadišiel čas, keď by mal z výkonu odísť a pomáhať strane v inej funkcii.“ Gašparovič spolu s Tóthovou, Keltošovou a Húskom vraj odviedol v parlamente kus dobrej roboty, ale „treba nechať priestor aj mladším“.
BARDEJOV
V Bardejove sú na Mečiarovej strane. Ich nominanti sa na kandidátku HZDS dostali, povedal tamojší predseda Jozef Holecký. Odlev z členskej základne v Bradejove po založení Gašparovičovej strany neočakáva.
TRNAVA
„V Trnave máme problémy s teplom, a nie s takými vecami,“ odpovedala podráždene krajská tajomníčka Adriana Herdová z Trnavy. K snemu sa vyjadrovať nechcela, ani k novej strane. „Senzácia sa už skončila,“ dodala. (hr)