FRANTIŠEK MIKLOŠKO (KDH): „Som presvedčený, že nová politická strana by mohla byť stabilnou súčasťou budúcej vládnej koalície. KDH nevylučuje povolebnú spoluprácu s HZD. Katolícka cirkev uznáva niečo ako krst obrátenia. Predpokladám, že ak sa Gašparovič vzoprel Mečiarovi, mohlo by to byť nádejou, že HZD už nebude to HZDS, s ktorým odmietalo KDH rokovať. Vznik nových strán na Slovensku hovorí o absolútnej potencii slovenského národa, ktorý sa nemusí báť, že vymrie.“
ANNA MALÍKOVÁ (SNS): „Od vzniku HZD sa dá očakávať jednak rozbitie voličskej základne HZDS, ako aj dezorientovanie veľkej časti voličov. Aká však bude táto nová strana a čo sa dá od nej očakávať, to sa dozvieme zrejme až po zverejnení kandidačnej listiny. Gašparovičov krok sa dal očakávať po zverejnení výsledkov snemu HZDS. Osobne však nevylučujem ani možnosť, že vznik HZD bol v scenári predsedu HZDS Vladimíra Mečiara. SNS o prípadnej spolupráci s HZD rozhodne na základe jeho výsledkov vo voľbách.“
JÁN SLOTA (PSNS): „Je to reakcia na ‘likvidáciu‘ Ivana Gašparoviča na nominačnom sneme HZDS. Jeho krok bol normálny a očakávateľný. Vidím priestor na možnú spoluprácu. Osobne sa poznám s Gašparovičom už roky a vždy sme boli priateľmi.“
ĽUBOMÍR LINTNER (ANO): „Voliči HZDS musia povedať, či sa odklonia od Vladimíra Mečiara a priklonia k Ivanovi Gašparovičovi. Neviem to predpokladať. Na založení tejto strany nevidím nič iné ako istý druh Gašparovičovho sklamania, ktoré je možno aj oprávnené. Jeho právnické schopnosti si síce vážim, ale aj on sa podieľal v rokoch 1994 až 1998 na rozhodnutiach, ktoré považuje demokratický svet za nedemokratické. “
IVAN ŠIMKO (SDKÚ): „Ak sa nerieši napätie a konflikty v politických stranách, stáva sa, že sa skupina ľudí oddelí a založí si vlastnú stranu. Za posledných trinásť rokov sme toho boli svedkami mnohokrát. Hovoriť o spolupráci je veľmi skoro, veď každá strana si svojou politikou vytvára okruh priateľov aj nepriateľov. V tejto chvíli nemožno povedať s istotou ani to, či bude jej predsedom Ivan Gašparovič. Myslím si, že je šanca odobrať percentá HZDS. Ide o známe osoby, ktoré sa vyskytovali v prieskumoch verejnej mienky.“
MONIKA BEŇOVÁ (Smer): „Zakladať stranu dva a pol mesiaca pred voľbami je nezmysel, ale je to ich vec. Hovoriť o spolupráci by bolo predčasné, pokiaľ nebudem vidieť program. Celá situácia je vnútornou záležitosťou HZDS, ale na druhej strane je to dôležitý moment na slovenskej politickej scéne. Páči sa mi, že sa našla aká-taká vnútorná opozícia aj v samotnom HZDS. Je len otázkou času a možností, či sa im to podarí dotiahnuť do dobrého výsledku. Zásadné rozdiely medzi Gašparovičom a Mečiarom však nevidím. Jediný rozdiel je v tom, že Gašparovič sa držal v ústraní a jeho slovník bol slušnejší ako Mečiarov.“
BÉLA BUGÁR (SMK): „Trošku ma udivuje rýchlosť takejto registrácie. Je to dôsledok snemu HZDS a toho, že Mečiar autoritatívnym spôsobom určoval, kto bude alebo nebude na kandidátke. Na politickej scéne to môže trošku zamiešať karty. My vieme spolupracovať len s tými, ktorí konajú demokraticky a sú akceptovaní aj v zahraničí, potrebujeme vedieť, aký je program. Ale pamätám si, akým spôsobom bol Gaulieder vylúčený z parlamentu, a pri tom asistoval aj Gašparovič. Určite má šancu odobrať percentá Mečiarovi, aj keď mu nejde len o to. Chce sa dostať do parlamentu a to bude ťažšie.“ (mož, sita)