
FOTO - Archív
Generálny sekretár Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) István Gyulai potvrdil, že jamajská šprintérka Merlene Otteyová (na archívnej snímke) sa stala občiankou Slovinska, lebo v tejto euróskej krajine žije už vyše troch rokov. V tomto prípade môže podľa reglementu IAAF štartovať za novú vlasť (viaceré federácie, napríklad hokejová či basketbalová, nedovoľujú hráčovi súťažiť za druhú krajinu, keď už reprezentoval inú). Znamená to, že atraktívna 42-ročná rodáčka z Cold Springs môže štartovať na európskom šampionáte (6.-11. augusta) v Mníchove. Otteyová žije v Ľubľane, kde ju trénuje Srdžan Džordževič.
Jedna z najobdivovanjších, ale i kontroverzných postáv svetovej atletiky prijala správu s veľkým potešením. „V Európe žijem už desať rokov. Slovinsko je mi blízka krajina. Je malá ako môj rodný ostrov, ľudia sú rovnako srdeční i temperamentní.“ Merlene predtým, než prišla do Ľubľany, žila viac rokov v Taliansku s priateľom, známym šprintérom Stefanom Tillim.
Otteyová má najširšiu zbierku medailí zo všetkých svetových atlétov. Už na moskovskej olympiáde 1980 získala bronz na 200 metrov. Na poslednej v Sydney 2000 dobehla tretia ako členka jamajskej štafety. Na dvojstovke bola o stotinu sekundy štvrtá za svojou už bývalou krajankou Tanyou Lawrenceovou.
Merlene na olympiádach stála na stupňoch víťazov dovedna sedem ráz. Nikdy ale nie na piedestáli. Jamajčanka je tiež jednou z najväčších smoliarok OH. V Atlante 1996 mala s Gail Deversovou zhodný čas 10,94 s. Na majstrovstvách sveta 1993 v Stuttgarte sa situácia zopakovala - 1. Deversová (USA) 10,82, 2. Otteyová 10,82. Rozhodcovia usúdili, že Američanka bola o milimetre skôr v cieli, lebo na zázname preťali fotobunku o tisícinu skôr jej vlasy v predklone než hruď Otteyovej. Snímka obletela svet ako dôkaz víťazstva (či prehry) doslova „o vlas“. Kariéru šprintérky poznačila aj dopingová aféra (užila nadrolón), keď ju najskôr dištancovali, ale pred OH 2000 omilostili.
Na svetové šampionáty „nová“ Slovinka nespomína najhoršie. Získala na nich štrnásť medailí - tri zlaté (dvakrát 200 m, raz štafeta 4x100 m), štyri strieborné a sedem bronzových. Z veľkých podujatí (OH, MS, halové MS, Hry Commonwealthu) má neuveriteľnú zbierku tridsiatich štyroch vzácnych kovov. (pf)