BRATISLAVA – Po troch mesiacoch sa na Starý most v Bratislave dostali včera aj chodci. Chodník začali opravovať v apríli. Jeho opravu urýchlila havária, keď do piliera mosta narazil rakúsky remorkér Greifenstein. Agátové drevo, ktoré použili na výmenu betónových platní, most odľahčí, životnosť nového chodníka je 30 rokov.
Starý most je najstarším mostom v Bratislave. Most spojil Horné Uhorsko s Dolným Uhorskom a Rakúskom už za čias Františka Jozefa. Cestnú časť dokončili v roku 1890, železničnú o rok neskôr. Drevený chodník bol na moste až do osemdesiatych rokov. Vtedy ho nahradili železobetónovými platňami. Tie most neplánovane zaťažili, navyše na spoje použili nekvalitnú oceľ, ktorá pri daždi korodovala a zapríčinila pukanie a pretŕhanie chodníka. Na viacerých miestach bol už pred výmenou pre chodcov nebezpečný.
V prípade Starého mosta sa už dlho hovorí o jeho nevyhnutnej rekonštrukcii. Po dostavaní piateho mosta – Košická – zo Starého mosta pravdepodobne vylúčia autobusovú dopravu, možno aj automobilovú. Starý most by tak zostal mostom pre cyklistov a chodcov. Dnes po Starom moste prejde denne 17-tisíc vozidiel. Po najzaťaženejšom Prístavnom moste ich prejde 80-tisíc za deň. (haj)