Atletické cesty vedú do Ríma

BRATISLAVA – Druhý míting atletickej Zlatej ligy (ZL) v Paríži zúžil pole dvanástich možných podielnikov na jackpot (50 kg zlata) na osem. Tohtoročné podmienky s povinnosťou vyhrať všetkých sedem pretekov prestížnej súťaže (vlani stačilo zvíťaziť v


Maročan Hicham El Guerrouj sa chce dnes v Ríme pokúsiť o svetový rekord na 1500 metrov. FOTO – INTERNET


BRATISLAVA – Druhý míting atletickej Zlatej ligy (ZL) v Paríži zúžil pole dvanástich možných podielnikov na jackpot (50 kg zlata) na osem. Tohtoročné podmienky s povinnosťou vyhrať všetkých sedem pretekov prestížnej súťaže (vlani stačilo zvíťaziť v piatich súťažiach zo siedmich) celosezónne podujatie dramatizujú. Na dnešnom 22. ročníku rímskeho mítingu Golden Gala sú v hre o tretie prvenstvo atléti – Hicham El Guerrouj (Maroko) na 1500 m, Benjamin Limo (Keňa) na 5000 m, Felix Sánchez (Dominikánska republika) na 400 m prek., Jonathan Edwards (Veľká Británia) v trojskoku, Marion Jonesová (USA) na 100 m, Ana Guevarová (Mexiko) na 400 m, Gabriela Szabóová (Rumunsko) na 3000 m a Gail Deversová (USA) na 100 m prek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zlatá liga je v tomto roku, bez svetového vrcholu (MS, OH) s kontinentálnymi šampionátmi a Hrami Commonwealthu, popri Svetovom pohári družstiev (20.-21. septembra v Madride) jednotkovým podnikom.

Opäť súboj Edwards – Olsson

V Ríme bude zo špičky chýbať iba ukrajinská majsterka sveta i líderka tohtoročných tabuliek na 100 m Žana Pintusevičová-Blocková, ktorá pred niekoľkými dňami prekvapujúco odriekla účasť na augustových ME v Mníchove. Ak si trúfneme tipovať, tak pri súčasnej forme na 99 percent opäť zvíťazia El Guerrouj, Jonesová i Szabóová. Na deväťdesiat percent Deversová, a to len preto, že v prekážky sú nevyspytateľná disciplína. Svetový trojskokanský rekordér Edward má veľmi silného súpera v halovom majstrovi Európy, 22-ročnom Švédovi Christianovi Olssonovi. V Osle i Ríme musel britský úradujúci olympijský víťaz, majster sveta Európy dvakrát dostihnúť náskok súpera v druhej polovici súťaže. Vždy to vyjsť nemusí.

SkryťVypnúť reklamu

Limo na 5000 m má ťažkú konkurenciu v Maročanovi Hissouovi, kenskom krajanovi S. Kipketerovi a Etiópčanovi H. Mekkonenovi. Rovnako Sánchez z Dominikánskej republiky na 400 m prekážok. Doma bude chcieť nad ním vyhrať predovšetkým majster sveta 1999 zo Sevilly, 33-ročný Fabrizio Mori. Mexičanka Guevarová na 400 m síce po druhom mítingu ZL v Paríži povedala, že jej cieľom je získať jackpot a chce sa stať svetovou jednotkou, ale zatiaľ nesúťažila s poslednou majsterkou sveta 2001, 25-ročnou Senegalčankou Ami Mbackeovou-Thiamovou.

Dlhé čakanie na rekord

V tomto roku zatiaľ padli iba dva svetové rekordy, aj to v novej disciplíne na 3000 m prekážok žien. Atletika si priam pýta historický výkon, ktorý by okorenil súťaže Zlatej ligy. Vlani sa to tiež nikomu nepodarilo. Hodnota svetových rekordov je nesmierne vysoká, ich posun čoraz tažší. V kľúčových disciplínach olympijského programu môžeme zrejme očakávať rastúcu dlhovekosť jednotkových časov či vzdialeností. Pomerne časté ohlasovanie svetového rekordu však nemusí tentoraz patriť iba k reklamnému triku. Chystá sa naň na 1500 metrov Maročan Hicham El Guerrouj, ktorý ma na dráhu rímskeho Olympijského štadióna veľmi príjemné spomienky. Pred štyrmi rokmi (14. júla) na Golden Gala utvoril doteraz platný rekord 3:26,00 min, pred tromi rokmi (7. júla) tiež stále trvajúci prvý čas histórie na míľu 3:43,11 min.

SkryťVypnúť reklamu

Program mítingu začnú o 20.00 h žrdkári, koniec bude patriť vytrvalcom na 5000 m o 22.25 h. Rímsky večer vysiela priamo STV 2.

PETER FUKATSCH

Koho uvidíme v Ríme

322 atlétov

58 zúčastnených krajín

16 úradujúcich majstrov sveta

12 úradujúcich olympijských

víťazov

13 strieborných medailistov z MS

2001 v Edmotnone

7 strieborných medailistov z OH

v Sydney 2000

8 bronzových z MS 2001

10 bronzových z OH 2000

71 finalistov z Edmontonu

57 finalistov zo Sydney

9 svetových rekordérov – medzi nimi: Greene (USA – 100 m – 8,79 s), El Guerrouj (Maroko – 1500 m – 3:26,00 min a míľa – 3:43,13), Edwards (Veľká Británia – trojskok – 18,29 m), Ngeny (Keňa – 1000 m – 2:11,96 min), Menéndezová (Kuba – oštep – 71,54 m).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu