
Oslavujú – zľava nový člen Súdnej rady Mojmír Mamojka, predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, prezident Rudolf Schuster a noví členovia Súdnej rady Tibor Šafárik a Juraj Seman. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA – Jedným z členov Súdnej rady sa včera stal aj Tibor Šafárik, bývalý predseda senátu Ústavného súdu, ktorý svojím rozhodnutím v kauze Mečiarove amnestie umožnil zastavenie trestného stíhania osôb, na ktoré sa amnestie vzťahovali, napríklad únoscov Michala Kováča mladšieho. Šafárika včera vymenoval prezident Rudolf Schuster.
Šafárik je dnes advokátom a medzi jeho klientov patrí aj bývalý minister vnútra a člen HZDS Gustáv Krajči, ktorého tiež Mečiar amnestoval. Okrem toho je Šafárik aj členom SNS a jej tieňovým ministrom spravodlivosti. Hovorí, že nerozmýšľal, že by sa po vymenovaní do Súdnej rady vzdal členstva v strane.
Na akte vymenúvania posledných troch členov rady sa zúčastnil aj jej budúci predseda a zároveň predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý bol s prezidentovým rozhodnutím veľmi spokojný.
Hovorca prezidenta Ján Füle vymenovanie Šafárika odôvodnil tým, že spĺňa všetky zákonné podmienky. „Funkciu prijal, tak sa už nebude môcť hlásiť k žiadnej politickej strane,“ tvrdí Füle.
Šafárik vylúčil možnosť, že bude politicky zaujatý. „Nemám na to možnosti a ani chuť. Ja cítim zaujatie v prospech práva,“ obhajuje sa.
Ďalšími členmi Súdnej rady sa včera stali aj dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Mojmír Mamojka a predseda senátu Najvyššieho súdu Juraj Seman.
Po včerajšku sú už známi všetci členovia Súdnej rady, ktorá má byť významným orgánom sudcovskej samosprávy. Činnosť môže začať najneskôr o 30 dní.
Súdna rada bude mať 18 členov. Po troch vymenovali prezident, vláda a parlament, ôsmich si spomedzi seba zvolili sudcovia v tajných voľbách. Členom rady sa môže stať len človek s právnickým vzdelaním a aspoň 15-ročnou odbornou praxou. Nemusí byť sudcom.
Súdna rada bude jediným orgánom, ktorý bude môcť začať disciplinárne konanie proti sudcom. Významnú úlohu má zohrať aj pri ich vzdelávaní. Bude tiež navrhovať, na aký súd má byť sudca pridelený. (rp)
AnketaPolitikov sme sa pýtali na ich názor na vymenovanie Tibora Šafárika za člena Súdnej rady prezidentom Rudolfom Schusterom.
LADISLAV PITTNER (SDKÚ): „Neteší ma to. Zrejme citlivosť na dosiahnutie spravodlivosti je ešte stále medzi nami rozdielna. Občania ešte stále čakajú na ľudí, ktorí budú mať zmysel pre spravodlivosť.“
DANIEL LIPŠIC (KDH): „Som veľmi sklamaný. Je tam jednak doktor Šafárik, ktorý bol predsedom senátu Ústavného súdu, ktorý vydal jedno z najbizarnejších a najškandalóznejších rozhodnutí Ústavného súdu, a je tam doktor Seman, ktorý je jedným z najvernejších spolupútnikov predsedu Najvyššieho súdu. Pán prezident nebral ohľad na odborné kritériá, ale na kritériá politické.“
PETER WEISS (SDA): „Nechcem to komentovať. Zrejme zavážilo to, že pán prezident chcel mať v Súdnej rade ľudí blízkych rôznym politickým stranám. Pán Šafárik je blízky SNS.“
BÉLA BUGÁR (SMK): „Nechcem komentovať rozhodnutie pána prezidenta, ale treba myslieť na to, aké problémy boli práve s týmto sudcom. Čudujem sa, že sudcovia niečo také tolerujú. Je to zodpovednosť pána prezidenta.“
ANNA MALÍKOVÁ (SNS): „Vítame toto rozhodnutie, pretože pán Šafárik je veľmi dobrý právnik a sudca. Aj keď zastáva funkciu tieňového ministra spravodlivosti, nie je to na škodu. Práve naopak. To, či sa vzdá členstva v strane, je jeho súkromné rozhodnutie. Nezaväzuje ho žiadny zákon.“ (rp)