á účtovnícka profesia má silnejšie postavenie a navyše sa krajina môže pochváliť lepšou kvalitou riadenia spoločností.
Cruickshank zároveň privítal opatrenia proti podvodom a zavádzaniu investorov, ktoré v utorok predstavil americký prezident George W. Bush. Medzi inými navrhuje dlhšie tresty odňatia slobody za podnikové podvody a posilnenie právomocí dozorných úradov pri boji proti účtovným škandálom.
Cruickshankove vyjadrenia o kvalite britského účtovníctva sú v súlade so slovami predstaviteľov Európskej únie a členských krajín o nepravdepodobnosti škandálov v tomto regióne.
Napríklad, nemecký kancelár Gerhard Schröder považuje americkú firemnú kultúru za príčinu súčasných účtovných škandálov a vyzdvihol európsky model. Pri tej príležitosti poukázal na nemecký systém, ktorý zabezpečuje zamestnancom úlohu pri riadení spoločností.
Podľa názoru niektorých investorov a odborníkov však rastúca sebadôvera Európy začína znieť ako samoľúbosť. Rada pre medzinárodné účtovné normy, ktorá má do roku 2005 vypracovať jednotné účtovné smernice pre Európu, totiž zistila výrazné nedostatky v súčasných normách a očakáva rozhorčenie firiem nad niektorými návrhmi na sprísnenie pravidiel.
Európske účtovné pravidlá sú síce jednoduchšie a neumožňujú rozsiahle porušovanie, no v porovnaní s USA sú z hľadiska množstva požadovaných informácií benevolentnejšie. Európe sa doteraz veľké účtovné škandály vyhli, hoci v posledných dvoch rokoch sa po kolapse technologických akcií vyskytli prípady účtovných nezrovnalostí, napríklad, zveličené výsledky alebo mimobilančné dlhy. (tasr)