Brusel/Kodaň 10. júla (TASR) - Dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen vyzval dnes lídrov členských krajín Európskej únie, aby nedovolili prípadným sporom okolo navrhovanej reformy poľnohospodárskej politiky zablokovať proces rozšírenia.
Rasmussen apeloval na svojich kolegov v deň, keď Európska komisia predložila návrh najväčšej reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP) v jej 40-ročnej histórii. Návrh takmer určite vyvolá spor medzi stúpencami radikálnych zmien na čele s Nemeckom a ich odporcami, vedenými Francúzskom.
"Vyzývam všetkých zodpovedných politických lídrov v Európe, aby neurobili z rozšírenia rukojemníka svojich ambícií v poľnohospodárskej politike," vyhlásil Rasmussen v Kodani. Zdôraznil, že rozhodnutia o reforme CAP by sa v žiadnom prípade nemali spájať s rozšírením a nemali by blokovať tento proces.
"Takúto historickú šancu znovuzjednotiť Európu by nemali zatieniť technické diskusie o rozpočte a poľnohospodárstve," apeloval dánsky premiér, ktorého krajina teraz predsedá EÚ.
Komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Franz Fischler sa v Bruseli tiež vyslovil proti spájaniu procesu rozšírenia a poľnohospodárskej reformy. "Zatiaľ čo prístupové rokovania s kandidátmi sa musia skončiť tento rok, rozhodnutie o reforme CAP nebude skôr ako na jar budúceho roku," vysvetlil.
Dnešný návrh komisie podľa neho nijako neovplyvňuje navrhované stanovisko EK k rokovaniam o poľnohospodárstve s kandidátskymi krajinami. Komisia podľa neho trvá na návrhu, podľa ktorého sa majú priame platby pre farmárov nových členov zavádzať postupne počas desaťročného prechodného obdobia.
Navrhovaných 25 percent priamych platieb pre nových členov bude EK počítať z ich dnešnej 100-percentnej hodnoty, nie zníženej, uviedol Fischler.
Vyjasniť však podľa neho treba uplatnenie tzv. dynamickej modulácie, ktorá v prípade terajších členov predpokladá od roku 2004 ročné znižovanie priamych platieb o tri percentá, až kým celkové zníženie nedosiahne 20 percent.
Postupné znižovanie priamych platieb u starých členov a ich súčasné zavádzanie pre kolegov z budúcich nových štátov, vrátane Slovenska, povedie k situácii, že úroveň priamej podpory pre nové i staré členské krajiny sa vyrovná skôr ako v pôvodne predpokladanom roku 2013.
Fischler novinárom povedal, že niekedy v roku 2011, keď nové krajiny dosiahnu 80 percent úrovne priamych platieb, uplatní sa princíp modulácie aj pre nich. Jeho vyhlásenie ostalo však neobjasnené, keďže v tom čase sa modulácia už skončí, pretože priame platby starých členov budú znížené o stanovených 20 percent.
Dnešný dlho očakávaný návrh EK predpokladá zrušenie tradičnej väzby medzi výškou priamych platieb pre poľnohospodárov a objemom výroby, čo umožní farmárom vyrábať skôr podľa dopytu na trhu, nie podľa výšky ponúkaných subvencií.
Nová paušálna podpora vypočítaná na základe platieb z minulosti bude prísnejšie podmienená dodržiavaním štandardov v oblasti životného prostredia, bezpečnosti potravín a ochrany zvierat. V prípade nerešpektovania štandardov dostane farmár menej peňazí.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed