Jar: Štrajkujú zamestnanci stavebníctva, verejnej údržby, finančníci a poisťovatelia. Koncom jari sa začínajú ozývať piloti, letoví dispečeri. Apríl a máj bývajú hlavnou štrajkovou sezónou, pretože odborárom zväčša dochádzajú nervy po neúspešných kolektívnych vyjednávaniach.
Leto: Na juhu Európy je začiatok leta signálom na štrajkovanie colníkov, občas zastavia prácu stavbári. Leto je na štrajky slabé, pretože veľa ľudí dovolenkuje a sila odborov klesá.
Zima: Štrajkujú baníci, elektrikári, plynári.
Významné udalosti: V zahraničí odborári veľmi často štrajkujú počas významných udalostí, keď by štrajk znamenal ochromenie života v krajine alebo ohrozenie chystanej veľkej akcie – napríklad počas summitov, športových majstrovstiev, pred olympiádami. V podnikoch štrajkujú, keď podnik získa väčšie zákazky, ale platy zamestnancov sa nezdvihnú.
Kedy sa štrajkuje na Slovensku
Ročné obdobie u nás ovplyvňuje štrajkovanie veľmi málo, ale odborári sa štrajkami najviac vyhrážajú na jar, keď sa so zamestnávateľmi nevedia dohodnúť na kolektívnych zmluvách. Štrajky, pri ktorých sa na dlhší čas zastaví práca, však u nás prakticky neexistujú. Okrem niektorých strojárskych a kovospracujúcich podnikov boli vážne štrajky iba v Dopravnom podniku v Bratislave pred piatimi rokmi a v niektorých podnikoch SAD.