BRATISLAVA – Nemocnice, ktoré v apríli po zavedení nového cenového opatrenia podpísali so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou len dočasné trojmesačné zmluvy, v týchto dňoch znova vyjednávali, koľko peňazí dostanú. Žiadna si však neprilepšila.
Bratislavská Fakultná nemocnica vznikla zlúčením pôvodnej Fakultnej nemocnice a Ružinovskej nemocnice. Rozpočty oboch boli vlani k 1. máju spolu 99 miliónov korún. Obe mali i desiatky miliónov dlhov.
Dnes je rozpočet zlúčeného komplexu mesačne len 77 miliónov, pričom náklady vzrástli – hore šli platy, energie, lieky, materiál. Z rozpočtu Fakultnej nemocnice pohltia mesačne až 52 miliónov mzdy. Zo zvyšku treba platiť lieky, zdravotnícky materiál, jedlo, energie, prevádzku.
„Robíme viac výkonov, ako sme robili za rovnaké obdobie vlani. Znamená to, že pacienti našu nemocnicu vyhľadávajú, chcú sa u nás liečiť. Poisťovňa tvrdí, že zaplatí tam, kam príde jej poistenec. Situácia je však taká, že nedostaneme na všetkých, ktorí tu boli liečení,“ hovorí poradkyňa riaditeľa Katarína Sedláková.
Dočasnú trojmesačnú zmluvu mala podpísanú aj Detská fakultná nemocnica v Bratislave. Poisťovňa si u nej v apríli objednala v niektorých oddeleniach o polovicu menej výkonov, ako bežne robia, v niektorých si neobjednala žiadne. Podľa riaditeľa Róberta Vetráka sa v tomto podarilo nemocnici s poisťovňou dohodnúť. Peňazí dostanú len toľko, koľko dostali v predchádzajúcom štvrťroku. „Objednávka je nižšia ako skutočný stav, ale budeme to vedieť zvládnuť,“ hovorí.
Stanovené ceny za výkony podľa nemocníc nie sú reálne. „Sme stratoví hlavne v drahších oddeleniach – cena je rovnaká, či je pacient u nás dva dni, alebo dvadsať dní,“ hovorí Vetrák. „Cenové opatrenie je urobené zle,“ hovorí Sedláková.
Riaditeľ VšZP Eduard Kováč tvrdí, že do polovice júla sa dohodnú so všetkými nemocnicami. „Na Slovensku je 128 ústavných zariadení, z toho 17 malo dočasné zmluvy na tri mesiace, ostatné do konca roka. S tými sedemnástimi prebehli rokovania, predpokladám, že do 11. – 12. júla budú uzavreté. Podstatnou informáciou pre občana je – má zdravotnícke zariadenie zmluvu s mojou poisťovňou? Dohodli sa? Ani my nie sme týmito dohodami nadšení, ani nemocnice. Podstatné je, že v týchto ťažkých časoch sa musí nájsť schodné riešenie,“ povedal.
Nemocnice tak budú aj v ďalšom štvrťroku vyrábať dlhy, úroveň starostlivosti bude klesať – lieči sa lacnejšími liekmi, takmer všetko si treba do nemocnice priniesť. Čakacie lehoty na niektoré operácie sa zrejme ešte predĺžia. (mar)