Hrad v Slovenskej Ľupči

Hrad v Slovenskej Ľupči neďaleko Banskej Bystrice v sebe ukrýva cenný poklad.

Názov pamiatky: Hrad Ľupča <br/>Adresa pamiatky: Ľupča, okr. Banská Bystrica <br/><p><a href="http://www.spp.sk/spp-pre-buducnost/obnovme-si-svoj-dom/" target="_blank">Interaktívna mapa</a></p>Názov pamiatky: Hrad Ľupča <br/>Adresa pamiatky: Ľupča, okr. Banská Bystrica <br/><p><a href="http://www.spp.sk/spp-pre-buducnost/obnovme-si-svoj-dom/" target="_blank">Interaktívna mapa</a></p>

Na najvyššom poschodí v stredovekej časti hradu v obrannej veži – bastióne a nad delovou baštou sa nachádza hradná kaplnka, ktorá významne obohacuje pamiatkový fond hradných renesančných kaplniek na Slovensku.

Kaplnku vybudoval majiteľ hradu Gaspar Tribel pravdepodobne po roku 1608. Zásahy, súvisiace s barokovou prestavbou hradu, boli v kaplnke realizované v druhej polovici 17. storočia, kedy hrad patril do majetku Márie Séči.

Ďalší vlastníci už zásadne do interiérov kaplnky nezasiahli, ale postupom storočí bol jej vzhľad znehodnotený nevhodnými stavebnými zásahmi. Začiatku reštaurátorských prác v júni 2008 predchádzal rozsiahly reštaurátorský výskum, ktorého výsledky boli podkladom pre stanovenie metodiky, technológie a celkového postupu reštaurovania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom obnovy bolo prinavrátenie pôvodných architektonických a výtvarných hodnôt kaplnke aj jej priľahlým priestorom – sakristii a vstupnej chodbe. Samotné reštaurátorské práce začali odstraňovaním všetkých nevhodných zásahov z minulosti, hlavne stavebných úprav.

Nástenné maľby boli po očistení a upevnení vytmelené a vyretušované s cieľom dosiahnuť jednotný, nerušený výtvarný celok. Mimoriadnym prínosom je najmä zreštaurovanie dreveného maľovaného záklopového stropu v sakristii z konca 15. storočia.

Vďaka rekonštrukcii tak k doteraz jedinej celistvo zachovanej hradnej kaplnke na Oravskom hrade plnohodnotne pribudla druhá – na hrade Ľupča. Potvrdením kvality tejto obnovy je aj zisk ocenenia Kultúrna pamiatka roka za rok 2008.

Hlasujeme za naj pamiatku

SkryťVypnúť reklamu

Páči sa vám táto pamiatka a chceli by ste jej poslať svoj hlas? Hlasujte za najkrajšiu či najsympatickejšiu pamiatku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu