
FOTO - Archív
Po jeho triumfe na vlaňajšom šampionáte v Karlových Varoch, ktorého trať znalci označili za vôbec najťažšiu, aká sa kedy na olympijskej vzdialenosti (1500 m plávanie, 40 km cyklistika, 10 km beh) išla, sa 26-ročný rodák z Ústí nad Labem žijúci od detstva v Brne razom ocitol v nominačnom poli českých športových hviezd tretieho tisícročia spolu s Jágrom, Haškom, Dvořákom, Šebrlem.
Smola na OH v Sydney
Ospalému šliapu na päty v Čechách zdatní konkurenti. Řehula si v Sydney vybojoval dokonca bronzovú olympijskú medailu, aj Krňávek ho viackrát dokázal zdolať.
Sydney bude Filipa dlho mátať ako najväčšia smola v jeho kariére. Po vyplávaní z mora vbiehal do cyklistického depa v čelnej skupinke. Doplatil však na priveľmi energické naskočenie na bicykel v plnom behu. Po prudkom pohybe ho zradila chrbtica a skrútený od bolesti musel doteraz najväčšie preteky vzdať.
Nenápadné začiatky
„Prvýkrát som sa rozbehol zhruba v čase, keď som dovŕšil prvý rok svojho života. Keď som mal päť rokov, dostal som od deda malý bicykel. Pamätám si, že na ňom bolo napísané Blesk a mal smiešne široké malé kolieska. Ani v plávaní som nevybočoval z normálu. Prvé tempá som sa naučil v bežnom školskom kurze, prvé plavecké preteky som absolvoval nenormálne neskoro – až v šestnástich rokoch,“ opisoval svoje začiatky v týchto troch nezávislých disciplínach, ktoré dali v roku 1978 na ďalekých havajských ostrovoch podnet na prvé triatlonové preteky.
Pred rokom v Karlových Varoch Filip zviedol nezabudnuteľný súboj so Španielom Ranom. Ten počas celých pretekov udával tón, v ťažkej cyklistickej časti plnej extrémnych stúpaní sa za ním Ospalý udržal len s vypätím všetkých síl. „Napriek chvíľami veľkému náskoku Ranu som neprestával veriť, že o titule sa rozhodne až v záverečnom šprinte.
Exploduje v šprinte
„Filip dokáže vo finiši neuveriteľne vystupňovať tempo, ktoré sa už predtým javilo ako maximálne. Párkrát som to s ním skúsil, ale po jeho zrýchlení sa mi zdalo, že som zostal stáť. Zdolať ho môže iba ten, kto mu ujde dostatočne ďaleko pred cieľom,“ uznáva kvality svojho súpera slovenská triatlonová jednotka Andrej Orlický.
Nešťastný Španiel Rana sa v cieli na karlovarskej kolonáde neubránil slzám. „Čechov nástup ma zlomil predovšetkým psychicky.“
Pritom práve beh bol v počiatkoch Ospalého triatlonovej kariéry najväčšou slabinou. Preto začal spolupracovať s vtedajším aktívnym šprintérom Petrom Punčochářom a zo slabiny sa rýchlo stala smrtiaca zbraň. F. Ospalý dlhšie spolupracuje so psychológom. „Pomáha mi to, ale najviac, samozrejme, záleží na samotnej športovej príprave. Psychológ môže u labilnejších typov zmierniť prípadný pád. Aj ja si dobre uvedomujem, že tak, ako som teraz hore, môžem sa rýchlo ocitnúť dolu. Šport nie je všetko.“
Popri vrcholovom športe dokázal Filip zvládnuť štúdium na ekonomicko-správnej fakulte v Brne.
Svetová triatlonová špička sa sústreďuje v tréningových kempoch v Austrálii a v kalifornskej časti Spojených štátov, čo je finančne nákladné.
„Vo voľnom čase sám obieham sponzorov, po úspechu na európskom šampionáte je to už ľahšie. A na pretekoch Svetového pohára sú už veľmi slušné prize money, ale aj ukrutne kvalitná a široká konkurencia,“ nestráca vždy dobrú náladu vášnivý spáč, ako je väčšina triatlonistov. „Do postele sa ukladám najneskôr o desiatej, vstávam okolo siedmej. Keď som v plnej tréningovej záťaži, pospím si dve hodinky aj popoludní. Dôležité je precitnúť v pravom čase, najneskôr v cieľovom finiši.“
VOJTECH JURKOVIČ
FOTO – ARCHÍV