
Americká prekážkarka Gail Deversová si beží v Lausanne po víťazstvo, ku ktorému časom 12,40 pridala najlepší svetový výkon roka a rekord mítingu. FOTO - REUTERS
LAUSANNE – Prezident MOV Jacques Rogge mohol byť spokojný, 27. ročník mítingu IAAF GP I. kategórie Athletissima bol dosiaľ najkvalitnejším v európskej mítingovej sezóne 2002. Financie, ktoré okrem iných poskytol aj MOV (napr. reklama Olympijského múzea v priestoroch štartu šprintov), zužitkovali atléti do kvalitnej bilancie. Štatistici zaregistrovali osem výkonov roka, ďalšie tri európske výkony 2002, juniorský svetový rekord a päť rekordov mítingu. Lausanne bolo jednoznačne lepšie ako prvý diel Zlatej ligy v nórskom Osle. Aj keď nebol štadión v hlavnom meste olympizmu úplne zaplnený, šéf podujatia Jacky Delapierre dostal k päťdesiatinám pekný darček.
Nikto si ani nespomenul, že neštartovali šprintéri Maurice Greene a Dwain Chambers (postupne sa odhlasovali po Sheffielde pre zranenie a únavu) a že Ukrajinka Žanna Pintusevičová-Blocková sa precízne vyhýba Marion Jonesovej a nestretnú sa ani na Zlatej lige zajtra v Paríži. Utorňajší večer patril najmä sympatickej Švédke Kajse Bergqvistovej, ktorá splnila svoj cieľ už tým, že prekonala na druhý pokus rovné dva metre. Predchádzajúce výšky pokorila na prvý pokus a bolo zrejmé, že skáče v pohode. Dvojmetrovým pokusom vyrovnala aj tohtoročné maximum Ukrajinky Michalčenkovej (tá už medzitým doskákala). Bronzová zo Sydney aj z Edmontonu sa však až potom dostala do riadneho výškarského tranzu. Hneď na prvý pokus zdolala 202 cm, čím posunula vlastný švédsky rekord z roku 2000 o jeden centimeter. Všetko vyvrcholilo úspešným zdolaním 204 cm na tretí pokus. Aj keď sa latka chvela, nespadla a výkon platil. Znamenalo to posun na 6. – 10. pozíciu historických tabuliek. „Skákalo sa mi fantasticky,“ bolo jediné konštatovanie Švédky po vydarených pretekoch.
Lekciu z čistoty prekonávania prekážok dal všetkým Američanom a aj najlepším Európanom kubánsky olympijský šampión Anier García na 110 m prek. Časom 13,03 zabehol výkon roka a za vlastným kubánskym maximom z roku 2000 zaostal len o tri stotiny sekundy. Kenské bežecké výkony roka Benjamina Lima na 3000 m a Bernarda Lagata na 1500 m sa dali čakať. Ale skvelý výkon Marie Mutolovej na osemstovke 1:56,25 trocha prekvapil. Naposledy bežala tak rýchlo Mozambičanka pri olympijskom prvenstve v Sydney (1:56,15).
Napriek nevydarenému štartu žiarila aj Gail Deversová výkonom roka na 100 m prek. za 12,40. „Nečakala som takýto výkon, mám ešte rezervy,“ naznačila ďalšie možné zlepšenia 35-ročná veteránka. Menej suverénnym dojmom pôsobila Marion Jonesová, keď sa údajne s Lawrenceovou tesne po štarte dotkli rukami. Šprintérskym hrdinom večera bol Nigérijčan s portugalským pasom Francis Obikwelu, ktorý vyhral oba behy.
Utajenou senzáciou večera (nevšimli si to ani agentúry, a dokonca ani oficiálna správa z mítingu na internetovej stránke IAAF) však bol juniorský svetový rekord na 110 m prek. V B-behu ho dosiahol Číňan Liu Xiang (nar. 13. júla 1983) časom 13,12, keď doterajšie maximum Američana Nehemiaha ešte z roku 1978 vylepšil o 11 stotín sekundy.
Mítingový seriál sa presúva do Paríža, kde bude na Stade de France zajtra druhý diel Zlatej ligy. Priame prenosy vysielajú opäť ČT 2 a STV 2 (od 20.00). (sita)