Pristáť mal dnes v skorých ranných hodinách v púšti na severovýchode Austrálie neďaleko Birdsville v štáte Queensland. Informovalo o tom kontrolné centrum v americkom meste St. Louis. Prvé utorňajšie správy o pristátí balóna na Nullarborskej plošine boli nepravdivé. Až po pristátí môže byť jeho rekord oficiálne uznaný. Balón je na nedobrovoľné predĺženie letu podľa šéfa kontrolného centra Joa Ritchieho vybavený dobre. Fossett má na palube dostatok potravín, kyslíka a paliva do horákov na ďalších 30 dní.
Fossett mal včera popoludní na svojom konte viac ako 32 200 kilometrov. Letovú výšku zmenšil na asi 1800 metrov, aby znížil rýchlosť balónu. Predpoludním sa pri meste Ceduna dostal nad miesto, odkiaľ sa vzniesol pred 15 dňami.
Americký milionár a milovník extrémnych športov ešte ani nepristál a priamovo vzduchu si vymyslel nový projekt. Čoskoro by si chcel splniť ďalší sen – vyletieť vetroňom do stratosféry. Výškový rekord v tejto kategórii lietadiel vytvoril pred 16 rokmi Američan Robert Harris, ktorý sa v otvorenej triede dostal do výšky 14 702 metrov. Fossett sa chce najvprv dostať na úroveň 18 000 metrov a potom s pomocou Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) vyvinúť klzák, ktorý bude schopný dosiahnuť výšku 30 000 metrov a viac.
(tasr, rek)