NEW YORK, HAAG – Po troch dňoch vydierania Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) svojím právom veta Spojené štáty prekvapivo povolili.
Washington ešte v utorok nezmieriteľne vyhlasoval, že ak Američanov nevyjmú z jurisdikcie nového Medzinárodného tribunálu pre vojnové zločiny (ICC), odvelí svoje jednotky z Bosny a ohrozí tak mierovú misiu. Včera prišli americkí diplomati s návrhom kompromisu. Už nežiadajú vyňatie svojich príslušníkov mierových síl spod jurisdikcie súdu. Žiadajú možnosť vetovať súdny spor pred medzinárodným tribunálom, ak sa bude týkať Američana. Stíhanie vojaka jednotky OSN by tak bolo podmienené prijatím samostatnej rezolúcie BR OSN.
Mandát Misie OSN v Bosne a Hercegovine sa mal skončiť včera večer. Na posúdenie návrhu mala OSN len pár hodín. Diplomati neboli návrhom obmedzujúcim právomoc nového globálneho súdu nadšení. Vysoký komisár pre Bosnu Paddy Ashdown vyhlásil, že aj ak sa v OSN nedohodnú, stiahnutie amerických jednotiek nebude pre Bosnu žiadnou katastrofou. Predstavitelia Európskej únie totiž vyhlásili, že ak USA cúvnu, únia je pripravená prevziať misiu. Únia mala podľa pôvodných plánov prevziať tútorstvo nad procesom obnovy Bosny až 1. januára 2003.
Situáciu komplikuje fakt, že Bezpečnostná rada OSN je aj bez amerických ultimát v názore na trestný tribunál roztrieštená. Rímsku zmluvu, na základe ktorej tribunál vytvorili, podpísalo a ratifikovalo šesť krajín, rovnaký počet ju podpísal bez ratifikácie a dve – Singapur a Čína – zmluvu ani nepodpísali, ani neratifikovali. Na prijatie rezolúcie BR OSN je pritom potrebných deväť hlasov.
Ohrozenie predĺženia existencie misie OSN v Bosne podnietilo úvahy o efektívnosti medzinárodných mierových síl v konfliktných oblastiach. Podľa holandského denníka De Volkskrant naliehavá snaha na zachovanie policajnej jednotky OSN v Bosne odkrýva neúspech medzinárodného pôsobenia v tejto krajine. „Súčasné apely bosnianskych Moslimov a západných diplomatov bolestným spôsobom odhaľujú, čo nechceli odhaliť: že Bosna je stále z veľkej časti odkázaná na medzinárodné dýchacie prístroje a že súčasná štátoprávna konštrukcia funguje len vďaka medzinárodným pozorovateľom,“ tvrdí sociálnodemokraticky orientovaný denník. (zo, tasr, reuters)