NEW YORK – AIDS v priebehu nasledujúcich 20 rokov zabije 70 miliónov ľudí, väčšinou v Afrike. Tento scenár môžu zmeniť už len bohaté štáty, ktoré majú dostatok peňazí, aby nákazu dostali pod kontrolu. Správa Spojených národov upozorňuje, že epidémia je stále len v začiatočnom štádiu.
Najrýchlejšie sa šíri v Ázii, Rusku a východnej Európe. „Ešte nie sme na vrchole,“ tvrdí Peter Piot, ktorý v OSN vedie organizáciu na boj proti AIDS (UNAIDS). „Ľudstvo vo svojej histórii doteraz takúto epidémiu nespoznalo.“
Minulý rok zomreli na AIDS tri milióny ľudí – v Afrike to bolo 2,2 milióna a nakazilo sa päť miliónov ľudí. Pred svetovou konferenciou o AIDS, ktorá sa začne v nedeľu v Barcelone, upozorňuje správa aj na to, že epidémia môže vyhladiť jednu generáciu v Afrike a destabilizovať najchudobnejší kontinent na svete. „Z čisto lekárskeho problému sa už stala záležitosť ekonomická, sociálna a dokonca aj bezpečnostná,“ varuje Piot. Afrike v dôsledku AIDS bude chýbať pracovná sila, čo blokuje ekonomický rozvoj. Takáto rozsiahla epidémia však nezostane izolovaná, ale ovplyvní život na ostatných kontinentoch.
Na konferencii o AIDS, ktorá sa koná každý polrok, sa budú africké národy usilovať zabezpečiť peniaze na liečbu onemocnení. Mnoho HIV pozitívnych Afričanov je totiž tak chudobných, že si ju nemôžu dovoliť. Polovica ľudí tam žije za menej než dolár denne a potrebujú na liečenie retrovirálne lieky, ktoré sú napriek zlacneniu pre nich stále nedostupné. Nevýraznú odpoveď bohatých krajín na žiadosť generálneho kancelára OSN Kofiho Annana o sedem až desať miliárd dolárov ľudia zaoberajúci sa AIDS považujú za šokujúce odmietnutie Afriky.
Tento rok sú na boj s AIDS tri miliardy, čo je síce oproti minulým rokom výrazné zlepšenie, ale stále to nestačí. Afrika, ktorou zmietajú konflikty, diktatúry a korupcia, musí zaviesť kvalitnú správu, aby pritiahla finančnú pomoc. „Medzinárodné spoločenstvo tento problém považuje stále za okrajový. Nedávajú to, čo by mali,“ hovorí Piot. (reuters)