„Všetkým možným teroristom treba ukázať, že sa ich nebojíme,“ povedal v rozhovore pre SME Buzz Aldrin, druhý človek, ktorý sa pred 33 rokmi poprechádzal po Mesiaci. Energický sedemdesiatnik je vo svojich postojoch nekompromisný a tvrdí, že všetky pokusy budú na Deň nezávislosti zlikvidované.
„Akurát sa mi nepozdáva, že stále počuť ich hlasy o zničení hodnôt, ktoré vyznáva demokratická civilizácia. Stále pracujem vo výskume kozmického priestoru a jeho možného osídľovania človekom. Najprv by som tam poslal všetkých teroristov. Najrýchlejšou raketou, ale bez kyslíka.“
Slávny autor Bitúnku číslo 5 Kurt Vonnegut býva priamo na Manhattane, „a to znamená, že žiadne výkriky chorých duchom ma nemôžu prinútiť, aby som z neho odišiel“. Kurt Vonnegut bude mať na jeseň osemdesiatku a ako povedal pre SME, „prial by som si dožiť sa jej bez toho, aby som opäť počul okolo seba kvílenie žiaľu“.
Českého spisovateľa Arnošta Lustiga (1926) sme zastihli už v Prahe, no len nedávno odišiel z Washingtonu, kde prednáša na miestnej univerzite. „Keď som odchádzal z Washingtonu, viacerí kolegovia z univerzity spomínali, že pôjdu na miesto hlavných osláv Dňa nezávislosti - teda na plochu medzi budovou Kongresu a Pamätníkom Abrahama Lincolna. Napriek obavám a zvýšeným bezpečnostným opatreniam.“ Podľa Lustiga trauma z 11. septembra ešte nie je celkom zahojená, ale hrdí Američania sa nezvyknú skloniť pred hrozbou zvonka. „Želám im, aby to nemuseli urobiť ani na Deň nezávislosti.“
Majster detektívneho žánru Ed McBain (1926) žije v Connecticute, ale New York sa stal hlavným mestom jeho kníh. „Po teroristických útokoch som sa naň často chodil pozerať. Aj po nich to zostalo veľké a silné mesto. Verím, že dnes to bude veľká oslava sviatku Američanov, ale aj celého sveta, ktorý odmieta teror.“
Deň nezávislosti je aj názvom sci-fi filmu, ktorý patrí ku kasovo najúspešnejším snímkam všetkých čias. „Napadnutie Spojených štátov sme pred šiestimi rokmi nakrúcali ako inváziu z iného sveta,“ hovorí pre CNN 47-ročný režisér filmu Roland Emmerich, ktorého ďalšia nočná mora - Godzilla drvila Manhattan. „Keď som 11. septembra v televízii videl, ako padajú ‚dvojičky‘, myslel som si, že ide o pokračovanie nášho filmu. Hrozné! Realita bola krutejšia ako sci-fi. Dúfam, že dnes sa nič nezopakuje. Hoci viem, že hrozby sa ozývajú - ale veď v mojom filme Amerika nakoniec vyhrala! Dňa nezávislosti sa nebojím a budem ho oslavovať s ďalšími Američanmi.“
Kultový režisér newyorských intelektuálov Woody Allen (1936) sa tohto roku po prvýkrát dal presvedčiť, aby išiel na odovzdávanie Oscarov. Urobil tak len preto, že chcel vzdať hold svojmu mestu. „Milujem Manhattan,“ hovorí v rozhovore pre New York Times. „Je to môj osud, tak prečo mi ho stále niekto chce zobrať?“
ĽUDO PETRÁNSKY